»Prav je, da so stvari na svojem mestu.«
Slovenija | 13.12.2022, 15:09 Ana Dežman
S temi besedami je predsednik republike Borut Pahor šestim vidnim predstavnikom slovenske osamosvojitve na posebni slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja Zlati častni znak svobode Republike Slovenije.
Listino in znak vrnili leta 1993
Igor Bavčar, France Bučar, Janez Janša, Jelko Kacin, Lojze Peterle in Dimitrij Rupel so junija 1993 znak in listino vrnili. S tem so želeli izraziti nasprotovanje poskusom razvrednotenja slovenske samostojnosti ter vse glasnejšim pobudam za oživljanje nekakšne nove Jugoslavije. Ob 30. obletnici osamosvojitve Slovenije so odlikovanci v dialogu s Pahorjem izrazili pripravljenost sprejeti vrnjena odlikovanja.
Odlikovanje vrnili iz protesta razvrednotenja osamosvojitve
Janez Janša je zapisal, da so odlikovanja leta 1993 vrnili iz protesta zoper akt razvrednotenja najpomembnejšega procesa v zgodovini slovenskega naroda. Enako osamosvojitveno odlikovanje je takratni predsednik republike Milan Kučan namreč podelil tudi Ljubu Bavconu in Janku Pleterskemu, ki sta osamosvojitvi javno nasprotovala. Zdaj so odlikovanci predsedniku republike v luči praznovanja 30. obletnice ustanovitve, obrambe in mednarodnega priznanja Republike Slovenije sporočili, da so v duhu spoštovanja države in njenega dostojanstva pripravljeni sprejeti odlikovanja, ki so jih vrnili leta 1993.
"Prav je, da so stvari na svojem mestu."
Predsednik republike Borut Pahor: »Gre za pet pomembnih osamosvojiteljev in za sina šestega, prof. Bučarja, ki so prišli k meni na to srečanje, zato, da bi tisto, kar so takrat vrnili, sedaj dobili nazaj. Zakaj sem ta predlog sprejel? Ker je prav, da so stvari na svojem mestu.«
Zakaj sem ta predlog sprejel? Ker je prav, da so stvari na svojem mestu.
Peterle si želi, "da bi bila naša domovina cela in nedeljena"
Predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle se je Pahorju zahvalil za vse poklone slovenske osamosvojitve ter jubilejne pozornosti. Pri tem je poudaril, da je slovenska samostojna država sad narodove volje, slovenske pomladi, žrtev junakov in milosti. »G. predsednik, poskrbeli ste, da so besede pesnika, »Domovina je ena, nam vsem dodeljena«, marmorno zapisana v našo zavest sredi glavnega mesta Slovenije. Želim si, da bi bila naša domovina cela in nedeljena, pa tudi zdrava in vesela.«
Vrnjena odlikovanja vidijo kot pozornost do celotne Demosove vlade, še zlasti do tistih ljudi, ki jih ni več med nami.