Novi kardinali in nova svetnika
Cerkev po svetu | 30.08.2022, 13:51 s. Meta Potočnik
Papež Frančišek je te dni zelo zaposlen. Na sobotnem konzistoriju v Vatikanu je naprej umestil umestil 20 novih kardinalov, nato je sledil dvodnevni posvet o novi apostolski konstituciji (Praedicate Evangelium), ki je namenjena prenovi rimske kurije.
To je administrativno telo, ki je v službi papeža in celotne Cerkve pri pospeševanju oznanjevanja evangelija. Govorili so predvsem o misijonarski razsežnosti, ki jo poudarja nova apostolska konstitucija, ter o potrebi po tem, da naše središče postane bolj oznanjevanje največje zapovedi, da se moramo ljubiti med seboj, kakor moralna šiba.
In kaj pomenijo novi kardinali za prihodnjo podobo Cerkve?
Več kot očitno je, da mnogi prihajajo iz skoraj neznatnih in obrobnih škofij. Npr. iz majhne krščanske skupnosti v Mongoliji ali iz nigerijske Cerkve, kjer so novoimenovanega kardinala zavrnili kot škofa, ker ni bil njihove iz njihove etnične skupine. Ali indijskega škofa iz skupine Dalitov ali »nedotakljivih«, ki v Indiji označuje ljudi, ki so rojeni izven kastnega sistema. Iz tega lahko razumemo, da papež načrtno skuša decentralizirati Cerkev, saj imenuje kardinale, ki zastopajo vse celine, narode, manjšine ...
Iz tega lahko razumemo, da papež načrtno skuša decentralizirati Cerkev, saj imenuje kardinale, ki zastopajo vse celine, narode, manjšine ...
Janez Krstnik Scalabrini in Artemij Zatti
Na tem zasedanju so potrdili tudi razloge za kanonizacijo dveh blaženih. »Veselimo se in se radujmo!« je dejal papež in napovedal, da bo Cerkev 9. oktobra 2022 razglasila dva nova svetnika: Janeza Krstnika Scalabrinija in Artemija Zattija. Prvi je bil škof v Piacenzi in redovni ustanovitelj; umrl je leta 1905. Drugi pa salezijanski redovni brat, ki se je posvečal dobrodelnosti in skrbi za bolnike; umrl je leta 1951. Po rodu je bil Italijan, a se je pozneje preselil v Argentino. Papež Frančišek ga večkrat omenja v svojih pridigah.