Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
papež Frančišek (foto: Vatican Media)
papež Frančišek | (foto: Vatican Media)

Papež: »Nikoli ne služite denarja na plečih najšibkejših!«

Papež in Sveti sedež | 07.11.2021, 14:00 s. Brigita Zelič

Toplo jesensko sonce je na Trg sv. Petra v Vatikanu danes znova privabilo veliko romarjev, tudi skupine šolarjev. Papež Frančišek je spregovoril o sporočilu današnjega evangeljskega odlomka, ki govori o vrednosti daru uboge vdove v primerjavi z darovi, ki so jih v tempeljsko zakladnico v Jeruzalemu metali pismouki. Slednji so to počeli, da bili občudovani, medtem ko je bilo v njihovih življenjih polno slabega. Uboga vdova pa je dala zadnji drobiž, ki ga je še imela, saj je zaupala Bogu, ki v srcu človeka pomnoži veselje.

Odlomek 12. poglavja Markovega evangelija, ki govori o daru uboge vdove, nam približa veliko nasprotje, je v opoldanskem nagovoru pojasnil papež Frančišek. Na eni strani bogataše, ki svoje presežke dajejo, da bi bili vidni, in na drugi strani revno ženo, ki daruje vse tisto malo, kar ima, in ne želi biti opažena. Jezus gleda oba prizora. In prav ta glagol - "gledati" - povzema njegov nauk. Tiste, ki vero živijo z dvoličnostjo, glejmo zato, da jim ne bi postali podobni. Medtem ko moramo vdovo "gledati", da bi si jo vzeli za zgled.

Varujmo se dvoličnosti srca, hinavščine, ki je nevarna bolezen duše!


Nato je pojasnil: »To je opozorilo za vse čase in za vse, za Cerkev in družbo: nikoli ne izkoriščajte svoje vloge za zatiranje drugih, nikoli ne služite denarja na plečih najšibkejših! Bodimo pozorni, da ne zapademo v nečimrnost, da ne postanemo zasvojeni z videzom, da ne izgubimo bistva in da ne živimo v površnosti. Vprašajmo se, ali nam bo to pomagalo, da bomo mi cenjeni in povzdignjeni, ali želimo služiti Bogu in bližnjemu, zlasti najšibkejšim? Varujmo se dvoličnosti srca, hinavščine, ki je nevarna bolezen duše!«

Nato je sveti oče spomnil, da je Gospod ob naši velikodušnosti, vedno še bolj velikodušen do nas. Zato nam Jezus to ubogo ženo postavlja za učiteljico vere. Ne hodi v tempelj, da bi si pomirila vest, ne moli, da bi jo videli, ne razkazuje svoje vere, ampak daje s srcem, velikodušno in zastonj. Njeni kovanci zvenijo lepše od velikih darov bogatašev, saj izražajo življenje, ki je iskreno posvečeno Bogu, vero, ki ne živi od videza, ampak od brezpogojnega zaupanja.

Ob koncu je papež Frančišek povabil, naj se od uboge vdove učimo iskrene vere brez razkazovanja; vere, ki se izraža v ljubezni do Boga ter do bratov in sester.

Papež in Sveti sedež
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

O avtorju