Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Papež v nagovoru (foto: Vatican Media)
Papež v nagovoru | (foto: Vatican Media)

Kdor ljubi denar, ne ljubi kot Jezus

| 09.05.2021, 14:25 s. Brigita Zelič

Na Trgu sv. Petra v Vatikanu se je danes zbralo veliko romarjev, močna zasedba je prišla iz Kolumbije in iz številnih zastav svoje dežele izoblikovala pravo pisano polje. Besede papeža Frančiška, ki je po opoldanski molitvi izrazil svojo zaskrbljenost zaradi napetosti in nasilnih spopadov v Kolumbiji in vse povabil k molitvi za to državo, so romarji bučno pozdravili. Sicer pa se je sveti oče v nagovoru osredotočil na sporočilo današnjega evangeljskega odlomka, ki govori o ljubezni.

Papež Frančišek je posebno pozornost namenil Jezusovemu priporočilu, naj ostanemo v njegovi ljubezni in Jezusovemu zagotovilu, da bo v nas sad tega, polnost njegovega veselja. In kaj je ljubezen, v kateri nam Jezus pravi, naj ostanemo, da bi imeli njegovo veselje? Gre za ljubezen, ki izvira iz Očeta, kajti "Bog je ljubezen" . In kako ostati v tej ljubezni? Jezus pravi: "Če se boste držali mojih zapovedi, boste ostali v moji ljubezni".

»Svoje zapovedi je Jezus strnil v eno samo: "...da se ljubite med seboj, kakor sem vas jaz ljubil" (v. 12). Ljubiti, kot ljubi Jezus, pomeni vedno služiti, biti v služenju bližnjim, kot je to storil On, ko je učencem umil noge. Pomeni tudi izstopiti iz sebe, se odtrgati od lastnih človeških gotovosti, od posvetnega udobja, da bi se odprli za druge, zlasti za tiste, ki so v največji stiski. To pomeni, da smo na razpolago s tem, kar smo in kar imamo. To pomeni, da ne ljubimo z besedami, ampak v dejanjih."

Nadaljeval je, da ljubiti kot Kristus pomeni reči ne drugim "ljubeznim", ki nam jih ponuja svet: ljubezen do denarja - kdor ljubi denar, ne ljubi, kot ljubi Jezus - ljubezen do uspeha, nečimrnosti, moči.... Ti zavajajoči načini "ljubezni" nas oddaljujejo od Gospodove ljubezni in nas vodijo v vse večjo sebičnost, narcisoidnost in oblastnost. Še je pojasnjeval: "Ljubiti, kot nas ljubi Gospod, pomeni ceniti osebo, ki je poleg nas, spoštovati njeno svobodo in jo ljubiti takšno, kakršna je, in ne takšno, kot bi si želeli, da bi bila, ampak takšno, kot je, svobodno." Navsezadnje nas Jezus prosi, naj ostanemo v njegovi ljubezni, da ostajamo v njegovi ljubezni, ne v svojih idejah, ne v čaščenju samega sebe.

In kam nas vodi takšen življenjski slog, se je ob koncu vprašal papež Frančišek in v odgovor navedel Jezusove besede: "To sem vam povedal, da bo moje veselje v vas in da bo vaše veselje dopolnjeno." Pravi kristjan ni žalosten, v njem je vedno prisotno veselje, tudi v težkih trenutkih. Devico Marijo je prosil, naj nam pomaga ostati v Jezusovi ljubezni in rasti v ljubezni do vseh ter pričevati o veselju vstalega Gospoda.

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

O avtorju