Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Helena KrižnikHelena Križnik
Misijoni (foto: Izidor Šček)
Misijoni | (foto: Izidor Šček)

Leta 2000 110 slovenskih misijonarjev, danes 48

Svet | 13.01.2020, 16:55 Silvestra Sadar

Ob prazniku Gospodovega razglašenja, ki smo ga obhajali 6. januarja, Cerkev razmišlja o svojem misijonskem poslanstvu. Izvaja ga na domačih tleh; ko ga v daljnih deželah, govori o misijonarjenju »ad gentes«.

Ni si ga izmislila sama. Jezus sam je apostolom naročil, naj gredo po vsem svetu in krščujejo. Vendar se kriza Cerkve, o kateri govorijo kot o največji po zahodnem razkolu, zrcali tudi v misijonih. Najprej z upadom duhovnikov. »Pred 30 leti, ko sem bil jaz posvečen, nas je bilo v Sloveniji vsako leto približno 35 novomašnikov, danes jih je približno pet. Leta 2000 smo imeli približno 110 slovenskih misijonarjev v misijonskih deželah, danes jih je 48. Recimo, da se je število več kot prepolovilo,« pravi profesor na Teološki fakulteti Mari Osredkar.

Afrika na primer pošilja svoje duhovnike iz enega konca kontinenta na drugega. Ko so tja v preteklosti prihajali beli misijonarji, so domačinom prinašali konkretno pomoč. »Misijonarji so ljudem najprej dali jest, gradili so ceste, šole, bolnišnice, organizirali so življenje, da so bile osnovne potrebe tamkajšnjih ljudi uresničene, izpolnjene«, še pripoveduje dr. Osredkar.

Lajšanje konkretnih stisk je bila osnova za oznanjevanje. Afriški misijonarji danes sami nimajo materialnih sredstev, da bi lahko pomagali drugim. Podobno opažajo tudi v Južni Ameriki.

Svet, Cerkev po svetu
Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...