Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Napad na dvojčka (foto: http://historicalwallpapers.blogspot.com)
Napad na dvojčka

Napad na dvojčka 11. septembra bistveno spremenil boj proti terorizmu

Svet | 11.09.2019, 11:19 Andrej Šinko

V ZDA obeležujejo 18. obletnico terorističnih napadov 11. septembra 2001, ki so terjali skoraj 3000 življenj. Teroristi so takrat zajeli več potniških letal in z njimi strmoglavili v več tarč, med njimi v stolpnici Svetovnega trgovinskega centra. Dogodek pa je bistveno spremenil delovanje držav v boju proti terorizmu.

Teroristični napad 11. septembra 2001 je bil prelomen. Po njem se je začela vojna proti terorizmu, ki je vključevala vojaška posredovanja v nekaterih državah, vplival pa je tudi na spremembo zakonodaje v ZDA, ki je globoko posegla v človekove pravice, je opozoril strokovnjak za varnost Boštjan Perne. Ob tem je dodal, da so se evropske države resneje soočile z bojem proti terorizmu šele po pojavu skrajne Islamske države, ki je tarče iskala zlasti v evropskih mestih.

Evropa je po besedah Perneta zato »bistveno spremenila svoj protiteroristični sistem«. »Delovanje v boju proti terorizmu ni zgolj v rokah obveščevalnih služb in varnostnega aparata, ampak mora biti zastavljeno širše, tudi z deradikalizacijo v šolskem sistemu in drugih socialnih sistemih,« je menil Perne.

V zadnjem obdobju se je zato število napadov v Veliki Britaniji, Franciji, Belgiji, Španiji in drugih večjih evropskih državah zmanjšalo. Sogovornik pravi, da so varnostni organi postali učinkovitejši pri odkrivanju mrež, saj »dajejo bistveno večji poudarek odkrivanju terorističnih aktivnosti že v zgodnjih fazah«. Pri tem je omenil faze radikalizacije, sovražnega govora in pripravnih dejanj za izvedbo terorističnih aktivnosti.

Čeprav se zmanjšuje tudi vpliv Islamske države, pa Perne opozarja, da je teroristična grožnja še zelo živa. »Namesto Islamske države bo prišla neka druga skrajna islamska organizacija, zaradi tega, ker bistvena vprašanja, ki so spodbudila nastanek Islamske države, še vedno niso rešena, med drugim sunitsko vprašanje na področju Sirije in Iraka.«

Zato bo po njegovih besedah tudi v prihodnje nujno delovanje v boju proti terorizmu, pri čemer bo največji izziv iskanje ravnotežja med zagotavljanjem varnosti in poseganjem v človekove pravice.

Svet, Evropska Unija
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.