Slavi KoširSlavi Košir
Andrej JermanAndrej Jerman
Tanja DominkoTanja Dominko
Minister Česnik in Ilan Chester (foto: USZS)
Minister Česnik in Ilan Chester

Kje naseliti Slovence iz Venezuele?

Slovenci po svetu | 19.09.2019, 16:36 Matjaž Merljak

Na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu USZS se je danes že tretjič v tem mesecu srečala medresorska delovna skupina za koordinacijo repatriacije Slovencev iz Venezuele.

Skupina pripravlja akcijski načrt postopka in izvedbe repatriacije naših rojakov v domovino. Gre za zelo kompleksen postopek, zato zelo aktivno preučuje in išče optimalne rešitve, piše na spletni strani USZS.

Ker gre za občutljiva vprašanja, ki vsebujejo tudi številne osebne podatke, o podrobnosti ne morejo govoriti, dokler akcijski načrt ne bo dokončno pripravljen in ga bo tudi vlada potrdila.

Prioritete so naslednje:

  • kdor ima sorodnike, pri katerih bi se lahko naselil, bo to zelo dobrodošlo (tako z vidika naselitvenih kapacitet, kot zaradi lažje in hitrejše integracije),
  • pri ostalih naselitev v bližini krajev, od kjer izvirajo predniki, saj se bodo tako lažje vključili,
  • naseliti jih blizu realnih možnosti za zaposlitev glede na njihov profil in
  • naseliti jih tam, kjer je pričakovati, da bodo v okolju dobro sprejeti.

Srečanje z nevladnimi organizacijami
Srečanje z nevladnimi organizacijami © USZS

Takoj po Seji medresorske delovne skupine je na USZS potekal še sestanek z nevladnimi in humanitarnimi organizacijami, saj ugotavlajo, da je za uspešno izvedbo repatriacije ter kasnejšo uspešno integracijo repatriiranih oseb v slovensko družbo zelo pomembno, da v proces vključimo tudi te, ki bi pomagale s svojim znanjem in izkušnjami na sorodnih področjih. Predstavnike nekaterih nevladnih in humanitarnih organizacij so danes povabili na Urad, kjer so jim v grobem predstavili dosedanje delo Medresorske delovne skupine, ki je evidentirala ključna odprta vprašanja, ki jih je potrebno razrešiti pred začetkom izvedbe repatriacije.

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Peter J. Česnik je v preteklih dnevih sprejel enega najbolj priznanih venezuelskih pevcev, z Grammyjem nagrajenega Ilana Chesterja, ki je zelo dejaven na humanitarnem področju. Na obisku v Sloveniji je zaradi dveh dobrodelnih koncertov za zbiranje pomoči za slovenske rojake v Venezueli. Prvi koncert je bil včeraj, drugi pa bo danes ob 19h v Klub Cankarjevega doma v Ljubljani.

Slovenci po svetu
Bl. Lojze Grozde (photo: Župnija Mirna / Robert Hladnik) Bl. Lojze Grozde (photo: Župnija Mirna / Robert Hladnik)

Lojze Grozde – zgled poguma in zaupanja

Danes obhajamo god blaženega mučenca Alojzija Grozdeta. Ob nedavni obletnici prenosa Grozdetovih posmrtnih ostankov iz Mirne na Zaplaz je škof Andrej Glavan poudaril pomen Grozdetove vere, ki ni ...

Vnebohod (photo: Pixabay) Vnebohod (photo: Pixabay)

Praznik Gospodovega vnebohoda

V Katoliški Cerkvi v četrtek, 29. maja 2025, obhajamo slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo.