Sončni Kanin
FOTO: Ob srebrnem jubileju smo bili v dolini Soče
| 25.07.2019, 06:10
Dolino, ki ji daje lepoto ena od najlepših rek sveta, smo obiskali sredi visoke poletne sezone. Vsak mesec skupina radijskih sodelavcev vzame pot pod noge, ko pride na vrsto 25. dan, ker letos praznujemo petindvajset let delovanja. Cilj so oddajniki, brez katerih naš glas ne bi odmeval, tokrat smo na Bovškem.
Da je dolina Soče med najlepšimi kraji naše države, pravi Gaj Rosič, vodja projektov pri Zavodu za turizem doline Soče, ki se ponaša z bogato vsebino, je zelo prostrana, in bi zato težko posplošili njene posebnosti. »Soča jo gotovo definira«, pravi Gaj, »je najlepša reka v Evropi, če ne kar na svetu, ki privablja množice turistov. V poletnem času je dolina Soče eden od turističnih centrov celotnih vhodnih Alp.«
Pri Radiu Ognjišče si že od svojega nastanka prizadevamo, da bi s svojim signalom pokrili vse prebivalce naše države. Oddajnik v Bovcu ne stoji dolgo, uspeli smo ga postaviti po dolgi, dvajsetletni kalvariji. Prav zato smo naš obisk - tokrat v Bovcu - oblikovali tako, da bi čim večje število tamkajšnjih prebivalcev seznanili z možnostjo dobre slišnosti tudi našega radijskega sporeda v tej dolini. Od 13. do 15. ure ste nas lahko prišli pogledat na osrednji trg v Bovcu, od koder smo oddajali dve uri programa v živo.
Oddajnik stoji na pobočju Kanina.
Kot je v minulem »Našem pogledu« zapisal kolega Marko Zupan, ki skrbi za oddajnike in z njimi povezane vsebine na našem radiu: »Za vsako dodeljeno frekvenco plačamo letno frekvenčnino - to je neke vrste prispevek, davek za uporabo frekvenc, ki so državna last in javno dobro, mi pa smo neke vrste najemniki. Frekvenčnina za leto dni za nas znaša 22.000 evrov.«
Oddajniki so pomembni, so tehnična osnova. Jubilej je priložnost, da to področje podrobneje predstavimo poslušalcem. Ob oddajniški zgodbi pa želimo prestaviti tudi kraj, ki nas gosti. Dolina reke Soče je izjemna. Letos je, kot že več let zapored, v poletnem času povsem zasedena s turisti. Prihajajo Madžari, Nemci, Avstrijci, Nizozemci in številni drugi, razmeroma veliko je tudi Slovencev.
V dolini Soče »ni da ni«
V ospredju je tako imenovani Outdoor turizem s številnimi aktivnostmi, pustolovščinami, adrenalinskimi športi. Približno sto agencij deluje po dolini in nudi storitve ter različna doživetja. Gaj pravi: »Je kar edinstven kraj, tako pritrjujejo številni obiskovalci. Je Outdoor prestolnica vzhodnih Alp. Pri nas »ni da ni«, od vodnih športov, soteskanja, rečnih aktivnosti, ribolova, pohodništva, kolesarstva, padalstva, imamo tudi letališče in skok z letala, pozimi pa je seveda Kanin naše edino visokogorsko smučišče.«
V Dolini reke Soče je doma svetovna kulinarika
Ana Roš v svoji kuhinji in pri svojih menijih bazira na lokalni kuhinji. »Imamo skuto, Kobariške štruklje, ki ima tudi svoj festival, potem Tolminski sir, ki ga delamo po stoletja starih postopkih in še in še«, pravi Gaj. »Vse to dvigne prepoznavnost naše doline in kulinarični nivo.«
Mladi se vse bolj zavedajo, da so priložnosti tudi v teh krajih, prepoznavajo lokalne posebnosti in edinstvenost domačih krajev, kar dolini Soče nudi prihodnost.
Odgovorno na pot - Varno na vrh!
V pripravah na našo akcijo, ki se torej danes nadaljuje z sedmo potjo, smo zapisali: »Vsak mesec do 25. rojstnega dne (28. november 2019) se bomo predvidoma vsakega 25. v mesecu zazrli na delček naše domovine in ugotavljali, koliko poslušalcev imamo na tem območju in kako dobro nas slišijo. Radijsko pot premagujemo odgovorno do človeka, domovine in Boga. Želimo priti varno na vrh in tam tudi ostati, kar nam bo z zvestimi in pripadnimi poslušalci tudi uspelo. Na poti bomo skupaj s pravim prijateljem AMZS, ki bo vsak mesec za poslušalce z določenega območja pripravil posebno doživetje.«