Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Starina je predmet z zgodbo, ki mu daje vrednost

Slovenija | 11.01.2019, 09:46 Nataša Ličen

Na podstrešjih številnih hiš v Sloveniji se skriva narodno bogastvo, starine, umetnine obrtnih mojstrov, od pohištva, do skrinj in ostalih drobnih predmetov, v katerih je ujeta zgodovina in način življenja nekoč.

Največ so vredni predmeti, ki se prenašajo iz roda v rod. Zgodovina predmeta, kje je nastal, zakaj so ga uporabljali in podobno, ob prevzemu vedno zanima tudi Roka Valjavca, restavratorja, ki je v petkovi Svetovalnici povedal: »Zame ima vrednost že star čevelj, morda le kos železa ali lesa. Vsako stvar lahko znova uporabimo. Ko mi nekdo nekaj pošlje v obnovo se te lotim šele po posvetu, včasih tudi s strokovnjaki, lahko le konzerviramo ali pa se poglobimo tudi v restavriranje. Kmečke skrinje so mi najljubše, pri njihovi obnovi najbolj uživam, vedno jim želim vdihniti izvorno obliko, tudi poslikave."

Starine so narodni zaklad. Rok pa ob tem dodaja: »Sem zato, da starine ostajajo na našem območju, toda, če se uničujejo in nekje ležijo brez vrednosti, raje vidim, da jih kupijo tujci in dajo obnoviti ter izvozijo iz naše države. Več mi pomeni ohranjanje, kot da v slabem stanju starine za vsako ceno, tudi za ceno propada, držimo na domačih tleh.«

"Trg je trenutno zelo odprt za stare kmečke skrinje in ostalo masivno pohištvo, s pianini recimo pa je zelo nasičen in zaprt. Te stvari se spreminjajo. Zadnjih deset let starine nimajo prave vrednosti, so pogosto pod ceno", je v Svetovalnici povedal Rok.

Osnovne obnove se lahko lotimo tudi sami, vendar previdno. Dobro je najprej poznati vrednost in stil predmeta, v katerem obdobju je bil izdelan. »Hramba ni enostavna, v prostoru, kjer stojijo starine ali jih hranimo, ne sme biti ne prevroče ne prevlažno, z malo svetlobo. Odsvetujem poseg brez vnaprejšnjega posvetovanja s poznavalcem. Pogosto je za obnovo dovolj čiščenje, ob redkih primerih z vodo, poznamo drugačna sredstva, pomembno je, da predmet zaščitimo, če je iz lesa, pred škodljivci, posebej pred lesnim črvom.«

Roka Valjavca najdete na naslovu: https://restavratorstvo-valjavec.si/

Slovenija, Oddaje, Svetovalnica
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...