Radio Ognjišče
Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Sveti Leopold Mandić - zavetnik onkoloških bolnikov

Cerkev na Slovenskem Tone Gorjup

Italijanska škofovska konferenca je svetega Leopolda Mandića, zavetnika spovednikov, razglasila še za zavetnika onkoloških bolnikov. Škofje so odločitev sprejeli pred včerajšnjim sklepom redne seje škofovske konference, ki je potekala v Rimu.

Škofje so v obrazložitvi zapisali, da se je zdravje p. Leopolda Mandića po njegovi zlati maši 22. septembra 1940 v Padovi začelo naglo slabšati. Izgubljal je težo, težko je požiral, bolečine so postajale vse hujše. Zdravniki so ugotovili, da ima tumor oziroma raka na požiralniku. Ta je hitro napredoval in p. Leopold je zadnji dve leti precej časa preživel v bolniški postelji. Hude bolečine in telesno slabost je premagoval z močjo vere in molitvijo v samostanksi kapeli, kjer je po svojih močeh spovedoval in tudi maševal. Ko se je 30. julija 1942 z molitvijo v kapeli pripravljal na sveto mašo, ga je obšla slabost, da se je nezavesten zgrudil. Po prejemu svetega maziljenja je izdihnil.

Sv. Leopold Mandić je bil leta 1905/06 vikar in spovednik pri kapucinih v Kopru. Rojaki, zlasti s Primorske, so tudi pozneje radi obiskovali njegovo spovednico v Padovi.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu

VIDEOTEKA

  • Sveta maša za domovino v ljubljanski stolnici (photo: Rok Mihevc) Sveta maša za domovino v ljubljanski stolnici (photo: Rok Mihevc)

    Na maši za domovino tudi predsednica in premier

    V stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani bodo slovenski škofje ob predsedniku Slovenske škofovske konference msgr. dr. Andreju Sajetu darovali sveto mašo za domovino ob državnem prazniku dneva ...

    Avdio player - naslovnica