Slovenski škofje na praznik sv. Mohorja in Fortunata poromali v Oglej
| 13.07.2018, 18:51
Na praznik mučencev sv. Mohorja in Fortunata je bilo posebej slovesno v Ogleju. V tam tamkajšnji baziliki je vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin vodil slovesno somaševanje škofov iz Triveneta, Slovenije in Avstrije. Srečanja so se udeležili nadškofa Stanislav Zore in Alojz Uran ter škofje Metod Pirih, Jurij Bizjak in Stanislav Lipovšek. Pred sveto mašo je imel kardinal Parolin v oglejski dvorani Romani slovesno predavanje z naslovom: »Vojna: poraz vseh. Sto let od konca prve svetovne vojne«.
Kardinal Parolin je po poročanju slovenskega uredništva imel v dvorani Romani oglejske bazilike predavanje, med katerim je naprej spomnil, da je to področje kot romar obiskal papež Frančišek 13. septembra 2014 in sicer ob stoti obletnici začetka prve svetovne vojne. Kardinal je med predavanjem predstavil vlogo Svetega sedeža in papeža Benedikta XV. predvsem med in po prvi svetovni vojni na tem področju. Svoje predavanje je kardinal Parolin sklenil z besedami: »Spomnimo se nekaterih močnih besed, ki jih je papež Frančišek izgovoril v Redipulji: 'Medtem ko Bog vzdržuje svoje stvarstvo ter smo mi ljudje poklicani, da sodelujemo pri njegovem delu, ga vojna uničuje. Uničuje tudi to, kar je Bog ustvaril kot najlepše: človeško bitje. Vojna sprevrne vse, tudi povezanost med brati. Vojna je nespametna. Načrt njenega napredovanja je uničevanje; z uničevanjem se hoče razvijati!« Sprejmimo njegov nujen poziv: »Preidemo v jok za vse padle 'nepotrebne morije', za vse žrtve nespameti vojne vseh časov. Jok. Bratje, človeštvo se mora zjokati, in zdaj je čas joka.« In končno obnovimo temeljito prizadevanje za mir, pravičnost, spravo in slogo, saj smo, kakor nas je prejšnjo soboto spomnil papež Frančišek v Bariju: »Kristjani so namreč luč sveta (prim. Mt 5,14) ne samo takrat, ko je vse naokoli svetlo, ampak se tudi v temnih trenutkih zgodovine ne predajo temini, ki vse obdaja in tako z oljem molitve in ljubezni ohranjajo stenj upanja.«
Molitev sv. Mohorja
Bogoslužno razmišljanje je kardinal Parolin zaključil z molitvijo, ki naj bi jo po pričevanju »Trpljenja oglejskih in istrskih mučencev« izgovoril sveti Mohor, ko je bil zaprt v ječi: »Gospod Najvišji Bog, Bog, ki se te je vedno potrebno bati, Bog, ki te je potrebno vedno častiti. Ti, ki si naročil svojemu Sinu, našemu Gospodu Jezusu Kristusu, naj se spusti s tvojih svetih nebes na zemljo in naj prevzame obličje služabnika, da bi nas rešil jarma sužnosti! Poglej na to mojo bitko in mi podeli, da jo bom nadaljeval vse do konca, da bom ugasnil v tvojem imenu, da bi se jaz, ki vate zaupam, ne bal več hudega, saj si z menoj ti, ki kraljuješ z Bogom Očetom in s Svetim Duhom na vse veke vekov. Amen.«