Radio Ognjišče
Jure PavšekJure Pavšek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

»Zdaj razumem staro mamo, ki je dva dni po dežju šla z motiko čez njivo.«

Svetovalnica Rok Mihevc

V tokratni Svetovalnici smo se ustavili ob izzivih na naših vrtovih. Z nami sta bila dobra znanca in strokovnjaka na tem področju Davor Špehar in Primož Brezovec, ki razveseljujeta z nasveti tudi na spletišču Zeleni svet.

Dež je bil te dni vsekakor dobrodošel, predvsem zemlja pod zastirko je po Špeharjevih besedah bila hvaležna za dež. »Dobro je bilo tudi, da padavine niso bile premočne, da ni vse odteklo. Najbolj žejne so kumare, paprike, malo manj paradižnik.«

Davor Špehar sicer zelo priporoča zastirko, ki je kot blažilec za tla. »Močne dežne kaplje zelo zbijejo tla in tako je zastirka dobrodošla, saj voda tako bolj počasi pronica v nižje plasti. Je kot mah v gozdu, ki akumulira vodo. Ta tako tudi ob močnejših padavinah ne odteče.« Strokovnjak priporoča zastirko iz slame, ki jo lahko dobimo pri kmetih. »Zdaj, ko bo žetev, je pravi čas, da razmislimo o tem za prihodnje leto.« Lahko pa naredimo zastirko iz trave, a jo moramo pokositi že v maju, še preden se osemeni. »Se pa trava bistveno hitreje razkraja kot slama, zato jo je treba dodajati.«

Zemljo opazujmo in se jo »dotaknimo«

Ob zastirki se tla sčasoma zbijejo, zato je potrebno rahljanje. Špehar to opravilo ocenjuje kot pomembnejše od gnojenja. »Motiko lahko zamenja ročni kultivator, saj gre hitreje, a moramo izbrati pravi čas za to delo. Najbolj primerno je, ko se zemlja nič ne »paca« in se tudi obutve ne prijemlje. Se tudi ne svaljka in je mehka.« Če se zemlje ne obdela pravilno, je ta zbita in imamo težave celo leto, opozarja naš sogovornik. »Predvsem pa zemljo opazujmo, živimo z njo in se jo dotaknimo z roko.« Kot pravi Špehar, zdaj razume staro mamo, ki je šla dva dni po dežju z motiko čez njivo. »In tudi danes marsikoga vidim, predvsem starejše kmetovalce, ki še prisegajo na motiko, da jih dva dni po dežju vidiš na njivi. To je njihova energija, ki jo potrebujejo, da delajo naprej.«

Vprašanjem poslušalk in poslušalcev prisluhnite v posnetku oddaje: opravila konec junija in julija, je treba maline po obiranju obrezati, o boleznih in škodljivcih malin in jagod, o škropljenju zelenjave, o zaščiti pred krompirjevo plesnijo, kakšna je povezava med mravljami in ušmi na sadnem drevju, o pripravku gabeza in koprive, o gojenju ribeza ter kako se znebiti voluharja in krta.


Oddajo je pripravil in vodil Robert Božič.

 

Svetovalnica

VIDEOTEKA

  • Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti) Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti)

    Papež se je po zapletih z letalom vrnil v Vatikan

    Papež Leon XIV. je z daljšo zamudo sinoči malo po 23. uri prispel na rimsko letališče Fiumicino. Svoje letalo mu je zaradi okvare motorja odstopil španski kralj Felipe VI. Ker sta bila zaradi ...

    Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA) Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA)

    Ujma poškodovala župnijsko cerkev v Komendi

    Po sredinem neurju so v občini Komenda med prizadetimi objekti tudi župnijska cerkev sv. Petra, kjer je veter poškodoval del ostrešja, voda pa je zalila tudi notranjost objekta.

    Avdio player - naslovnica