Radio Ognjišče
Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Dario Viganó (foto: Radio Vatican)
Dario Viganó

Vatikan: Viganó odstopil. Odneslo ga je retuširano pismo Benedikta

Cerkev po svetu Marta Jerebič

Vodja vatikanskega Tajništva za komunikacije, msgr. Dario Edoardo Viganó, je odstopil, potem ko je Tajništvo pred dnevi objavilo fotografijo pisma zaslužnega papeža Benedikta XVI., na kateri so bili nekateri deli zabrisani. Frančišek je njegov odstop sprejel in za začasnega vodjo imenoval tajnika dikasterija Lucia Adriana Ruiza.

Polemike so se začele po 12. marcu, ko so v Rimu predstavili zbirko 11-ih knjig o teologiji papeža Frančiška. Viganó je takrat prebral pismo Benedikta XVI., v katerem ta oporeka predsodku o ne dovolj visoki teološki izobrazbi Frančiška in poudarja notranjo kontinuiteto med obema pontifikatoma.

Zaslužni papež je v istem pismu še zapisal, da se izreka le o knjigah, ki jih je zares prebral, kar pa mu fizične moči v primeru teh 11-ih zvezkov ne dopuščajo. Viganó je ta odstavek prebral pred novinarji, v uradnem biltenu Svetega sedeža pa ga je izpustil. Nekaj dni pozneje se je izkazalo, da je Vatikan na fotografiji pisma zabrisal omenjeni odstavek.

Šele pozneje je v javnost prišel tudi odlomek iz pisma, v katerem se Benedikt XVI. čudi, da pri projektu sodeluje tudi nemški teolog Peter Hünermann, ki je bil v času njegovega pontifikata pobudnik številnih »protipapeških« kampanj.

Novica je sprožila burne polemike. Tajništvo za komunikacije je tako 17. marca objavilo celotno Benediktovo pismo, iz katerega je razvidno, da je pismo zaupno-osebno, na kar se je v opravičilih skliceval tudi Viganó in zavrnil očitke o manipulaciji.

Kakorkoli, Viganó na lastno željo in s papeževo odobritvijo ostaja v Tajništvu za komunikacije z namenom, da bo novemu prefektu pomagal nadaljevati medijsko reformo.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Predstojnica reda, v katerem deluje s. Zvonka Mikec, s papežem Leonom XIV. (photo: s. Zvonka Mikec) Predstojnica reda, v katerem deluje s. Zvonka Mikec, s papežem Leonom XIV. (photo: s. Zvonka Mikec)

S papežem tudi s. Zvonka Mikec

Papež Leon XIV. je davi sklenil svoj tridnevni obisk Angole in se odpravil še na četrto etapo svojega potovanja po Afriki in sicer v Ekvatorialno Gvinejo. Zadnje srečanje v Angoli je posvetil ...

Avdio player - naslovnica