Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan

Svečnica in dan posvečenega življenja

Cerkev po svetu | 02.02.2018, 06:53 Marta Jerebič

Obhajamo praznik Jezusovega darovanja v templju ali svečnico. Takšno ime je dobil zaradi obreda blagoslavljanja sveč. S tem praznikom je povezano tudi redovništvo in Bogu posvečeno življenje v Cerkvi.

Papež Frančišek bo mašo popoldne daroval v vatikanski baziliki. Lani je pred tem praznikom v avdienco sprejel člane Kongregacije za redovnike in izrazil zaskrbljenost zaradi izstopov iz posvečenega življenja. Podatki za leto 2015 in 2016 kažejo, da je vsako leto posvečeno življenje zapustilo kar 2300 oseb. Največ med 30 in 50 letom starosti. Papež razloge za to, da je zvestoba na takšni preizkušnji, vidi v kulturi začasnega, posvetnosti in načinu vodenja ustanov.

Ima pa rešitev: »Če posvečeno življenje hoče ohraniti svoje preroško poslanstvo in svojo privlačnost, mora še naprej biti šola zvestobe za bližje in oddaljene, mora ohraniti svežino in novost središča, ki je Jezus, privlačnost duhovnosti in moč poslanstva, pokazati mora lepoto hoje za Kristusom in izžarevati upanje in veselje.«

Na praznik Jezusovega darovanja v templju bodo slovenski škofje ordinariji posameznih škofij darovali svete maše:

Celjski škofiji: v Celju, 2.2. ob 10.00 uri, v župniji Blaženega Antona Martina Slomška, pri salezijancih.

Koprski škofiji: v Vipavskem Križu, 2. 2. ob 11.00 uri, pri kapucinih.

Mariborski nadškofiji: v Mariboru –sveti Janez Bosko, Engelsova 66, 2.2. ob 15.00 uri molitvena ura in ob 15.30 sv. maša.

Murskosoboški škofiji: v Turnišču 2. 2. ob 11.30, pri sestrah klarisah.

Novomeški škofiji: v Mirni Peči 2. 2. ob 10.00 uri, pri sestrah karmeličankah.

V Ljubljanski nadškofiji: Ljubljana –Sveti Peter, 2.2. ob 14. uri molitvena ura in ob 15.00 sv. maša, pri minoritih.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«