Slavi KoširSlavi Košir
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

FOTO: 7. dan 15. počitnic RO: Od Bara do skrajnega juga črnogorske obale

Radijske počitnice | 21.06.2017, 21:09

Predzadnji dan bivanja na črnogorski obali je bil namenjen obisku največjega pristanišča v državi, ki tudi Srbom odpira okno v svet. To potrjuje železniška proga Beograd - Bar. Črnogorci so najbolj ponosni na Stari Bar, saj sta v njem združena lepota stvarstva in najboljše, kar je človek zgradil skozi stoletja. V Baru smo se v kmalu posvetečni konkatedrali sv. Petra zbrali pri sveti maši in praznovali tudi god nadškofa msgr. Alojzija Urana, zvečer pa sta sledili dve presenečenji: Obisk predsednice uprave Kompasa Tatjane Juriševič in plesni koraki sodelavcev radia in Kompasa.

Mesto Bar leži na pečini ob vznožju planine Rumija. Naseljen je bil že v stoletjih pred Kristusom. V njem najdemo sledi Ilirov, Rimljanov, Slovanov, Benečanov in Turkov, ki so vidne predvsem v arhitekturi. Mesto je doživelo največji razcvet v času, ko so mu vladali Nemanjiči. Ker je Stari Bar zrasel na težko dostopnem kraju, je del mesta znotraj obzidja začel propadati in je danes v ruševinah. Mesto krasita dobro ohranjen akvadukt in barska katedrala. V okolici rastejo tisoč in več let stare oljke. V 19. stoletju je začel rasti Novi Bar, v katerem so pred nekaj leti zgradili konkatedralo, ki danes v veliki meri nadomešča staro stolno cerkev, posvetili pa jo bodo 3. septembra letos. 

Ulcinj
Ulcinj © Kompas

Po sveti maši v Baru so pot nadaljevali ob obali proti jugovzhodu, kjer leži mesto Ulcinj. V njem so včasih bivali morski roparji. Stari del mesta je bil v potresu leta 1979 precej poškodovan, a so ga obnovili. Zadnji del izleta je bil namenjen obisku turističnega naselja Ada Bojana, ki leži ob izlivu Bojane - mejne reke med Črno Goro in Albanijo - v morje.

Večer je bil namenjen razvedrilu, saj je bila na programu zabavna oddaja „Zvezde plešejo“. Prvo presenečenje večera je bil obisk predsednice uprave Kompasa Tatjane Juriševoič, ki je pozdravila počitnikarje in sodelavce. Večina je bila navdušena, saj sta za njen prihod vedela le dva od celotne ekipe. Sicer pa so za drugo presenečenje poskrbeli sodelavci radia in vodniki Kompasa, ki so se preizkusili v plesnih korakih.

Radijske počitnice
Skok čez Vršič na Mangart pa nazaj v Kranjsko goro. (photo: Rok Gajšek) Skok čez Vršič na Mangart pa nazaj v Kranjsko goro. (photo: Rok Gajšek)

Kriza srednjih let

Z vami bi rad delil nekaj misli in občutji, ki sem jih pri sebi zaznal v zadnjih dneh, tednih, mesecih pa jih, prosim, vzemite s ščepcem soli in kančkom humorja. Pred kratkim sem namreč praznoval ...

Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv) Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv)

Zakaj je glas pot, ki vodi do harmonije?

Natalija Hormuth je profesorica latinščine in francoščine, svetovalka za celostno življenje in zdravje, coaching za vodenje z vrednotami, coaching za zavestno uporabo svojega glasu in solo pevka.