Ukradli relikvijo salezijanca svetega Janeza Boska
| 03.06.2017, 19:26
Iz cerkve v rojstnem kraju svetega Janeza Boska Castelnuovo na severu Italije so neznanci ukradli žaro s posmrtnimi ostanki tega velikega svetnika, katerega grob je v baziliki v Torinu.
Relikvijarij v katerem so bili možgani svetega Janeza Boska so hranili za glavnim oltarjem v baziliki. Rektor bazilike Ezio Orsini je po poročanju Radia Vatikan dogodek, ki ga preiskujejo tudi policisti, označil za zelo žalostnega za tamkajšnjo salezijansko skupnost ter izrazil prepričanje, da bodo relikvijo dobili nazaj. Kdo naj bi jo ukradel in zakaj ni znano.
Torinski škof Cesare Nosiglia pa je dejal, da je kraja ena od novic za katero nikdar ni želel, da bi jo kdaj slišal. Po njegovih besedah incident kaže na »globoko moralno bedo« storilca. Škof je izrazil svojo bližino salezijanski skupnosti ter tistega, ki je relikvijo ukradel pozval naj jo nemudoma vrne.
Sv. Janez Bosko (1815-1888) je živel v 19. stoletju v času industrijske revolucije. Bil je duhovnik in je deloval v italijanskem mestu Turin, kamor je "s trebuhom za kruhom" prihajalo veliko mladih. Za svoje trdo delo so prejemali le skromno plačilo, bivali v neživljenjskih razmerah in pogosto prenočevali pod milim nebom. Boj za preživetje jih je silil tudi v krajo, zaradi česar so se neredko znašli za zapahi. Veliko jih je zaradi težkih razmer prezgodaj umrlo.
Don Boska je takšen položaj mladih globoko pretresel. Zato se je odločil, da jim bo podaril svoje življenje in jim pomagal po svojih najboljših močeh. V oratoriju, kot je poimenoval svojo vzgojno ustanovo, je zbira na stotine mladih. Njegovo geslo je bilo: "Za vas živim.
Z namenom, da bi se njegovo delo za mlade nadaljevalo, je ustanovil redovno družbo, ki jo je poimenoval po sv. Frančišku Saleškem - salezijance.