Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Nova evropska pešpot E 12 vabi

Slovenija | 01.01.2017, 12:42

Pohodništvo je po priljubljenosti pri nas takoj za planinarjenjem. Ta del turizma ima še veliko potenciala v naši deželi, Slovenija je po 40 letih dobila novo evropsko pešpot E12. K nam prihaja iz Španije in se nadaljuje na hrvaško obalo, preko Črne Gore in Grčije naprej v vzhodno Sredozemlje. Nova pot bo prispevala tudi k razvoju turistične infrastrukture območja, saj pohodnike popelje skozi tri obalna mesta in mimo številnih turističnih objektov.

Poleg E6 in E7, ki so ju v Slovenijo že leta 1975 zanesli gozdarji in skupaj merita skoraj tisoč kilometrov, imamo v Sloveniji še E12, kar pomeni, da imamo možnosti za pohodništvo po urejenih poteh še več. Ime E12 pove, da imamo v Evropi že 12 poti, ki so dolge več kot 60 tisoč kilometrov. Ta nova mediteranska pot vstopa v državo pri Škofijah, mejo pa prečka pri Sečovljah. Dolga je nekaj manj kot 50 kilometrov, ima pa tri kontrolne točke; v Ankaranu, Strunjanu in Sečovljah. Povezuje Atlantik z zahodnim Sredozemljem, skupno v dolžini 2880 kilometrov.

»Ta nova pot ne gre po neki novi trasi, temveč bo že obstoječe poti samo še nadgradila. Mi želimo, da tem potem, ki jih že imamo v Sloveniji, dodamo novo vsebino. In ravno E12 bo dala neko novo vsebino, z njo dajemo vedeti, da smo Slovenci tudi pomorski narode, da imamo Jadran, ki je izredno lep. Ravno na tem odseku od Škofij do Sečovelj lahko opazujemo fantastične stvari, ki jih je naredilo naše, slovensko morje,« je za naš radio povedal predsednik Komisije za evropske pešpoti Jože Prah. Za dobro uhojenega popotnika dolžina te poti pomeni dva do tri dni zložne hoje. Pot E12 je kot vse evropske pešpoti označena z rumeno-rdečo. Zanjo bo skrbelo obalno planinsko društvo Koper. V deželi pohodnikov in planincev, ki s svojimi lepotami privablja vse več tujih obiskovalcev, je nova evropska pešpot tudi dragocena turistična pridobitev. »E 12 gre po poti zdravja, po Paranzani. Veliko teh poti združuje in na ta način bo ta produkt pohodništva še toliko bolj prepoznan v Evropi. Nedvomno se pohodništvo in popotništvo kot turistični produkt dviguje in bo imel na ta način še večjo veljavo.«

Z ureditvijo nove evropske pešpoti E12 smo po besedah predsednika Planinske zveze Slovenije Bojana Rotovnika izpolnili mednarodne dogovore in s tem omogočili Hrvaški in posledično tudi drugim državam zahodnega Balkana dodatno navezavo na široko in razvejano mrežo evropskih pešpoti. Direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem pa dodaja: »V gozdovih je mnogo poti. Gozdnih cest, ki jih je zgradil človek, je samo v Sloveniji več kot 12.000 kilometrov, več kot 100.000 kilometrov je gozdnih vlak, še mnogo več pa je drugih pori, ki služijo mnogim namenom, nekatere od njih samo popotnikom. Tudi živali imajo v gozdu svoje poti. Bistvo gibanja po kateri koli gozdni poti je, da spoštujemo njen namen, njene uporabnike in da jo ohranimo za tiste, ki bi jo želeli uporabiti še za nami. A ob tem se spomnimo, da je pot v osnovi namenjena hoji, vožnji ali ježi. Kakorkoli, kakor pravi znana misel: Tudi če si na pravi poti, te bodo povozili, če boš le sedel na njej.«

Jože Prah je še pojasnil, da vsako leto katero izmed evropskih pešpoti prehodi približno 30 Slovencev. Po njegovem so te poti pogosto del osebne rasti posameznikov in večina se niti ne izpostavlja s tovrstnimi podvigi.

Slovenija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...