Radio Ognjišče
Jure PavšekJure Pavšek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko
Sv. Višarje, avgust 2014 (foto: Matjaž Merljak)
Sv. Višarje, avgust 2014

28. Romanje treh Slovenij

Slovenci po svetu Matjaž Merljak

Rafaelova družba in Zveza slovenskih izseljenskih duhovnikov tudi letos pripravlja romanje Slovencev iz matične, zamejske in izseljenske Slovenije na Višarjah. Na tromeji se vsako leto – na prvo nedeljo v avgustu - zbere več tisoč Slovencev.

Prvi del romanja je predavanje uglednega slovenskega znanstvenika oz. kulturnika o narodnostno-bivanjskih vprašanjih, bistvenih za naš narod. Sledi slovesno bogoslužje in kulturni program, ki ga oblikujejo recitatorji, ugledni gostje iz domovine in tujine in razne glasbene skupine.

Kot so sporočili iz Rafaelove družbe, bo letos v ospredju 25. jubilej naše države. Na to bo v predavanju, ki se bo začelo ob 10.30, opozorila novinarka, publicistka in kolumnistka Zlata Krašovec. Svojemu razmišljanju je dala naslov: Drugačno pesem zapojmo, veselejšo!

Opoldne bo sveto mašo v cerkvi daroval mariborski nadškof msgr. Alojzij Cvikl. Ob oltarju se mu bodo pridružili izseljenski in drugi duhovniki. Poleg ljudskega petja bosta liturgijo obogatila glasbenika prof. Tomaž Simčič in sopranistka Tamara Stanese.

Po maši bo na ploščadi za cerkvijo kratek kulturni program, ki ga bo s petjem obogatil oktet Deseti brat.

V zadnjih letih se je na srečanju povečevalo število mladih udeležencev, tudi zaradi programa za mlade - Višarski dnevi, ki se odvija nekaj dni prej in se zaključi na romanju treh Slovenij.

Slovenci po svetu

VIDEOTEKA

  • Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti) Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti)

    Papež se je po zapletih z letalom vrnil v Vatikan

    Papež Leon XIV. je z daljšo zamudo sinoči malo po 23. uri prispel na rimsko letališče Fiumicino. Svoje letalo mu je zaradi okvare motorja odstopil španski kralj Felipe VI. Ker sta bila zaradi ...

    Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA) Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA)

    Ujma poškodovala župnijsko cerkev v Komendi

    Po sredinem neurju so v občini Komenda med prizadetimi objekti tudi župnijska cerkev sv. Petra, kjer je veter poškodoval del ostrešja, voda pa je zalila tudi notranjost objekta.

    Avdio player - naslovnica