VIDEO: Nadškof Zore ob sprejemu kipa Marije iz Fatime: Sklenjene roke lahko spreminjajo svet
Slovenija | 12.05.2016, 22:10
„Po Marijinem obisku naj bi se vsak kristjan v Sloveniji vprašal, kje v resnici je, kakšno je njegovo krščanstvo, kakšna je njegova vera,“ je pred sprejemom kipa Marije romarice iz Fatime v baziliki Marije Pomagaj na Brezjah med pridigo dejal ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Pred polno brezjansko baziliko je nadaljeval, da „potrebujemo spreobrnjenje, da bo v nas Božji pogled in ljubezen Jezusa Kristusa, ki se vedno znova razodeva skozi besede in prikazanja njegove Nebeške Matere Marije“.
Na petmesečno romanje v Slovenijo je danes prispela Marija Romarica iz Fatime. V pripravi na stoletnico njenih prikazovanj v Fatimi je njen kip tako že tretjič na obisku v naši krajevni Cerkvi. Kot so zapisali v Slovenski škofovski konferenci, sta dva dosedanja prihoda, leta 1997 in 2008, prinesla zelo dobre dušnopastirske sadove. Če bo vse skrbno organizirano in zlasti spremljano z gorečo molitvijo, bo tokratni tretji obisk postal vseslovenski Marijin misijon s poglobitvijo vere, upanja in ljubezni. Marija bo po župnijah romala od 13. maja do 13. oktobra, nocoj nekaj pred 20. uro pa so jo sprejeli v narodnem svetišču na Brezjah. Sprva je bilo napovedano, da bo sprejem ob 18. uri, a so Marijin kip sprejeli šele med mašo po obhajilu.
Nadškof Zore je spomnil na statistične podatke, ki kažejo, da Slovenci malo molimo. „Bojim se, da je naša molitev tolikokrat šibka, zelo šibka. Da se v molitvi vrtimo bolj ali manj okoli samih sebe, okoli svojih potreb ali morda potreb tistih, ki so neposredno ob nas in da v molitvi ne znamo biti po božje velikodušni. In če je Marija na Portugalskem povabila tiste, ki so nehali moliti, da so spet začeli moliti, naj bo sad njenega obiska pri nas tudi ta ponovna odločitev za molitev tolikih kristjanov, ki se spomnijo na Boga samo še takrat kadar postane hudo in težko, ko ni več poti naprej, ko zadenejo ob zid svoje nemoči.“
„Naj ta Marijin obisk ponovno povabi k molitvi naše družine. Veste, če v družinah ne znamo moliti skupaj, ne znamo tudi verovati skupaj, ne znamo drug drugemu biti opora in spodbuda v veri. Začnemo tudi v družini svojo vero živeti kot zasebniki k čemur nas spodbuja miselnost našega časa in okolja. Če bomo znali skupaj moliti, bomo znali skupaj verovati in skupaj pričevati za vero,“ je v nadaljevanju poudaril nadškof Zore, ki si želi, da bi obisk Marije romarice iz Fatime v nas poglobil in prenovil molitev. „Tretji sad misijonskega potovanja Marije po naši zemlji pa je, da bi bila prenovljena in prebujena solidarnost med nami,“ je dejal in dodal, da sam Marijino naročilo trem pastirčkom iz Fatime razume v smislu „biti solidarni z grešniki. Biti solidarni z deželami, ki so morda na povsem drugem koncu zemeljske oble, ampak za kristjana so blizu, za kristjana so v njegovem srce, ker jih mora prinašati pred Boga in mora prositi zanje božje milosti in usmiljenja. Kako zelo drugače bo zadihalo naše krščanstvo, če se bomo odprli vsakemu človeku. Če bomo skušali začutiti človeka v njegovi nemoči, tudi v njegovi grešnosti. In če ga bomo začutili, ne z obsodbo, obsojati je tako zelo lahko ampak, če ga bomo začutili z usmiljenjem k čemur nas vabi letošnje Leto usmiljenje.“
Nadškof je nadaljeval, da kristjan pred nobeno stisko in nesrečo nikoli ni nemočen. „Kristjan lahko vedno sklene roke k Bogu. In če veruje v moč molitve, ali bolje, če veruje v ljubezen Vsemogočnega Boga, potem bo vedel, da sklenjene roke lahko spreminjajo svet, lahko spreminjajo družbo, lahko spreminjajo zakone, predvsem pa lahko spreminjajo srca.“
„Marijina pot med nami, Njeno romarsko potovanje nas mora povezati med seboj. Samo na ta način bomo izpričali, da smo v resnici Jezusovi. In samo na ta način bomo temu svetu prinašali spočilo evangelija v moči Svetega Duha,“ je še dejal nadškof Zore.