Radio Ognjišče
Blaž LesnikBlaž Lesnik
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Vokliško jezero z doslej izmerjeno globino sifona 160 m (foto: geopark-idrija.si)
Vokliško jezero z doslej izmerjeno globino sifona 160 m

Najgloblje jezero v Sloveniji

Polno prgišče lepote Blaž Lesnik

Enoznačnega odgovora na vprašanje, katero je najgloblje jezero na Slovenskem, ni mogoče dati brez pojasnila o njegovem nastanku. Vzrok za nastanek umetnega Družmirskega ali Šoštanjskega jezera je velenjski rudnik oziroma kopanje lignita pod vasjo Družmirje. Globina jezera se stalno povečuje, po zadnjih podatkih naj bi globlja kotanja merila kar 87 metrov. Če pa se sprehodimo do skrivnostnega Divjega jezera pri Idriji, ki je že od leta 1972 urejeno za obisk kot prvi slovenski muzej v naravi, nas ne prevzame le njegova divja narava, temveč tudi podatek, ki nam ga prišepnejo pogumni potapljači. Ti so leta 2001 dosegli globino 160 metrov.

Divje jezero je pravzaprav kraški izvir vokliškega tipa, kar pomeni, da voda vanj iz velikih globin priteka na površje po strmih kanalih. Končne globine smaragdno zelenega jezera, ki je nastalo ob izraziti idrijski prelomnici, tako še ne poznamo, saj gre v bistvu za strm potopljen sifonski rov, ki se šele v veliki globini obrne navzgor. Ena največjih skrivnosti kraškega podzemlja pri nas priteguje raziskovalce v temine in nevarne globine: žal so v njem doslej izgubili življenje že trije potapljači. Jezero je sicer na zunaj idilično spokojno, podivja le po dolgotrajnejšem deževju, ko voda dobesedno bruha iz njega in se gladina jezera v obliki vodne gobe lahko dvigne tudi za tri metre. Če torej glavni sifon razumemo kot del jezera, lahko rečemo, da je Divje jezero naše najgloblje jezero.
Zemljevid jezera in naše najkrajše reke
Zemljevid jezera in naše najkrajše reke © naizlet.si

Polno prgišče lepote
Duhovnik Gabriel Vidrih (photo: Vir: FB Župnija Ilirska Bistrica) Duhovnik Gabriel Vidrih (photo: Vir: FB Župnija Ilirska Bistrica)

Umrl je duhovnik Gabrijel Vidrih

V večeru pred tretjo adventno nedeljo, v 74. letu življenja, je dočakal prihod svojega Odrešenika, župnik v Tomaju Gabrijel Vidrih, rojen v Podragi.

Katehumeni (photo: Boštjan Prevc) Katehumeni (photo: Boštjan Prevc)

Skupna fotografija v stolnici, ki je razveselila

Na tretjo adventno nedeljo vsako leto v ljubljanski stolnici poteka srečanje katehumenov, pripravnikov na prejem zakramentov uvajanja, torej svetega krsta, svete birme in svete evharistije.

Vseslovensko sinodalno srečanje na Rakovniku (photo: Arhiv Škofije Celje in Gašper Berčič) Vseslovensko sinodalno srečanje na Rakovniku (photo: Arhiv Škofije Celje in Gašper Berčič)

Ogenj upanja

Na Rakovniku v Ljubljani je v soboto potekalo vseslovensko srečanje in jubilej sinodalnih ekip z naslovom Ogenj upanja. Organizatorji so poslali naslednje poročilo o dogodku.

Alenka Rebula: 'Toplino je treba nujno negovati pozimi, da nam je tudi mraz blagodejen. Mraz te stisne in porine v zavetje notranje topline, v korenine, ker tam se poraja življenje za pomlad.' (photo: Cristian Escobar / Unsplash) Alenka Rebula: 'Toplino je treba nujno negovati pozimi, da nam je tudi mraz blagodejen. Mraz te stisne in porine v zavetje notranje topline, v korenine, ker tam se poraja življenje za pomlad.' (photo: Cristian Escobar / Unsplash)

Alenka Rebula: Smo varuhi svojega miru

V sklopu rednih pogovorov z Alenko Rebulo smo v adventu govorili o pomenu priprav na praznično obdobje. Mnogo je lepega, polno zabav in vrvenja, koliko pa je resničnih prepoznav naših globljih ...

Avdio player - naslovnica