Papež Frančišek: Bog prihaja naproti možem in ženam vseh časov in krajev
Svet | 31.01.2016, 14:03
Današnje opoldansko srečanje romarjev s papežem Frančiškom na Trgu svetega Petra v Vatikanu se je odvijalo v znamenju manifestacije miru, ki so jo pripravili otroci Katoliške akcije rimske škofije. Za mir so si ta mesec prizadevali s poživitvijo vere v Jezusa in s konkretnimi dejanji usmiljenja do svojih vrstnikov, k čemur jih je spodbudil tudi sveti oče. Potem, ko je deklica po papeževem mikrofonu vsem prisotnim opisala odločenost otrok Katoliške akcije, da na vlak življenja povabijo Jezusa in da svoje kovčke napolnijo z zaupanjem, sta skupaj z dečkom na papeževo povabilo pomahala množici. Ob tem, so otroci na Trgu spustili v zrak raznobarvne balone, kot znamenja miru.
Papež Frančišek je v opoldanskem nagovoru z neverjetno prepričljivostjo približal aktualnost današnjega evangeljskega odlomka, ki opisuje reakcijo Jezusovih sovaščanov na njegovo pojasnilo, da odlomek prebrane prerokbe govori prav o njem. Jezus je na njihovo razburjenje in negodovanje odgovoril s starodavno izkušnjo, da noben prerok ni doživel sprejetja in vere med svojimi domačini.
Potem je sveti oče spomnil, kako ta odlomek iz Lukovega evangelija „ni preprosta pripoved o nekem sporu med sovaščani, kakor se včasih zgodi – tudi v naših četrtih – ki nastane zaradi zavisti in ljubosumja, temveč osvetljuje skušnjavo, ki ji je veren človek vedno podvržen – vsi smo ji podvrženi – in ki jo moramo odločno zavračati.“
„Za katero skušnjavo gre?“ se je vprašal v nadaljevanju ter odgovoril: „Gre za skušnjavo, da bi vero pojmovali kot človeško naložbo in da bi se posledično z Bogom hoteli „pogajati“ v iskanju osebnih interesov. Medtem ko gre pri veri za sprejemanje Boga, ki je Oče in ki skrbi za vsako svojo stvar, tudi za tisto, ki je po mnenju ljudi najmanjša in najmanj pomembna. Prav v tem obstoja Jezusovo preroško poslanstvo: v oznanilu, da nobena situacija, v kateri se človek nahaja, ne more za Boga Očeta predstavljati vzroka za izključenost iz Njegovega srca. Edini privilegij je pri Bogu ta, da ne dela privilegijev, da smo torej prav vsi zaupno v njegovem naročju.“
„Danes se je to pismo dopolnilo, kot ste slišali“ (Lk 4,21). Tisti „danes“, ki ga je Kristus takrat naznanil, velja za vsak čas; odmeva tudi za nas na tem Trgu in nas spominja na aktualnost in potrebnost odrešenja, ki ga je Jezus prinesel človeštvu. Bog prihaja naproti možem in ženam vseh časov in krajev v konkretni situaciji, v kateri se nahajajo. Tudi nam prihaja naproti. Vedno je on tisti, ki naredi prvi korak: prihaja nas obiskat s svojim usmiljenjem, dvigniti nas iz prahu naših grehov; prihaja, da bi se s pomočjo njegove roke povzpeli iz brezna, v katerega smo padli zaradi svojega napuha. Vabi nas, naj sprejmemo tolažilno resnico Evangelija in povabilo k hoji po pravi poti,“ je dejal sveti oče.
Ob koncu je papež Frančišek izrazil prepričanje, da je tistega dne v nazareški shodnici bila tudi njegova Mati Marija. „Lahko si predstavljamo občutja njenega srca, ki so bila že neki pred-okus tistega, kar bo trpela pod križem. V shodnici je videla Jezusa, ki so ga najprej občudovali, nato izzvali in mu končno grozili s smrtjo. Vse je ohranjala v svojem srcu polnem vere. Tudi nam naj pomaga k spreobrnjenju od boga čudežev do čudeža, ki je Bog - Jezus Kristus.“