Radio Ognjišče
Jure PavšekJure Pavšek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

Medijski pritiski na referendumsko odločitev

Slovenija Marjana Debevec

Čeprav se kampanja pred referendumom o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih še ni začela, pa se je medijska kampanja začela že takoj po objavi odločitve ustavnega sodišča, da referendum dovoli. Pritiski pa se vršijo tudi na drugih ravneh naše družbe.

Mediji so v teh dneh pisali o pravicah istospolnih parov, ki so jim kršene in bi novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih te neustavnosti odpravila. Nihče pa ni povedal, da je ustavno sodišče neustavnosti našlo v zakonu o registraciji istospolnih partnerskih skupnosti. Gre za nekaj socialnih pravic, med drugim pravico do odsotnosti z dela zaradi bolezni partnerja, pravico do nadomestila dohodka za nego družinskega člana in pravico do zdravstvenega zavarovanja po partnerju. Če bi bila politična volja, bi te pravice lahko že zdavnaj uredili, ne pa spreminjali zakona s povsem drugega področja. Torej medijska zavajanja v teh dneh so in bodo več kot očitna.

Po drugi strani smo in bomo najverjetneje še lahko spremljali zgodbe o srečnih istospolnih parih in njihovem hrepenenju po otrocih. Nihče pa ne govori o lepoti odnosa med možem in ženo, o pomenu njunega odnosa za dobrobit otrok, o pravicah otroka do očeta in matere, o tem, kako naj bi država podprla družino, ki je temelj družbe.

Koalicije za otroke gre pa je v teh dneh prejela tudi zaskrbljeno pismo študentov na Fakulteti za socialno delo v Ljubljani. V njem pišejo, da se nad njimi že dalj časa vršijo pritiski vseh profesorjev o vprašanju istospolnih parov, v zadnjem času pa je stvar prešla v pravo ofenzivo. Ne samo, da pozivajo k bojkotu referenduma. Veliko hujša stvar je, da se morajo študenti o tem opredeljevati na izpitih. Vprašanje je zavito pod vprašanja o pravicah manjšin in raznih skupin. „Svojega mnenja preprosto ne moreš imeti ali biti celo nasprotnega od profesorskih pogledov. Enostavno padeš izpit in ni šans da boš diplomiral“, so zapisali. Po njihovih besedah je vse prebilo meje manipulacije pri vajah iz epistemologije socialnega dela, kjer so morali študentje sedeči v krogu dvigniti roke kdo je za in kdo proti na referendumu. Zato Koalicijo za otroke gre prosijo, naj ukrepa in jim pomaga svobodno izraziti svoje mnenje.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Evropska Unija

VIDEOTEKA

  • Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti) Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti)

    Papež se je po zapletih z letalom vrnil v Vatikan

    Papež Leon XIV. je z daljšo zamudo sinoči malo po 23. uri prispel na rimsko letališče Fiumicino. Svoje letalo mu je zaradi okvare motorja odstopil španski kralj Felipe VI. Ker sta bila zaradi ...

    Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA) Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA)

    Ujma poškodovala župnijsko cerkev v Komendi

    Po sredinem neurju so v občini Komenda med prizadetimi objekti tudi župnijska cerkev sv. Petra, kjer je veter poškodoval del ostrešja, voda pa je zalila tudi notranjost objekta.

    Avdio player - naslovnica