Študentje se vračajo v univerzitetna središča, ob tem dobrodošlice novincem

Slovenija | 01.10.2015, 00:30

Študentje se s prvim oktobrom vračajo v univerzitetna središča. Posebnih dobrodošlic bodo deležni bruci, ki vstopajo v novo obdobje v svojem življenju. Za uspešen študij se bodo tako mladi kot tudi profesorji in ostali zaposleni na fakultetah priporočili pri svetih mašah, ki se bodo zvrstile v prihodnjem mesecu.

Od danes naprej bodo spet polne predavalnice visokošolskih zavodov. A ob tem je treba spomniti, da število študentov vztrajno upada. Še v študijskem letu 2010/2011 jih je bilo vpisanih skoraj 92.000, v preteklem nekaj več kot 74.000. Razlog za to ni manjše zanimanje za študij, ampak predvsem manj številne generacije mladih.

Ena od oblik študija je izredni študij. Njegova značilnost je, da je plačljiv, čeprav gre program večinoma z roko v roki z rednim študijem. V Sloveniji izredno študira približno šestina vseh študentov, za letnik je treba plačati od 2.000 do tudi 6.000 evrov in več.

Mesečni stroški za študij pri nas znaša skoraj 600 evrov

Prav šolnine sodijo med največje stroške, ob tem pa še plačevanje izvedbe določenih programov, ki je vse pogostejše. Po ugotovitvah raziskave Evroštudent iz leta 2013 povprečni mesečni strošek za študij pri nas znaša 565 evrov. Stroški za nastanitev, prehrano in prevoz so takrat znašali 192 evrov na mesec, stroški, povezani neposredno s študijem, 98 evrov. V zadnjih letih so se mesečni stroški za študij zvišali za več kot sto evrov. Slabo polovico mesečnega stroška študentje krijejo sami, med drugim tudi s štipendijami. V lanskem študijskem letu so prejemali dobro četrtino od več kot 57 tisoč 300 štipendij, povprečna je znašala 151 evrov.

Interese študentov zastopajo študentske organizacije

Študentom, ki se znajdejo v finančni stiski, razne oblike pomoči nudijo študentske organizacije. Ob tem omenimo fundacijo študentski tolar, ki enkratno denarno pomoč običajno razpisuje dvakrat na leto, znotraj Študentske organizacije Univerze v Ljubljani pa deluje že skoraj deset let. Enkratno denarno pomoč ponuja tudi solidarnostni sklad Študentske organizacije Univerze v Mariboru. Študentska organizacija Univerze na Primorskem ima projekt študentski sklad. Vse te skupaj s krovno Študentsko organizacijo Slovenije tudi drugače zastopajo številne interese mladih, trudijo se biti njihov glas. V zadnjem času so bila v ospredju opozorila, povezana z bivanjsko problematiko študentov. Še posebej je pereča na primorski univerzi. "Naši študentski domovi dobijo 1.800 vlog, sprejmejo pa nekaj čez 800 študentov v dijaških domovih, zasebnih študentskih domovih in javnih. Od leta 2003, ko je bila ustanovljena Univerza na Primorskem, se pri nas ni gradilo kapacitet, namenjenih bivanju," je povedal predsednik tamkajšnje študentske organizacije Seit Demiri. Vrstijo se pozivi pristojnemu ministrstvu, naj rešitev te problematike vnese v zakon o visokem šolstvu in naj bo edino merilo za subvencionirano bivanje status študenta. Na tega so, poleg obveznosti, vezane številne ugodnosti, med njimi pravica do zdravstvenega zavarovanja, prehrane s študentskimi boni, subvencioniranega prevoza z javnimi prevoznimi sredstvi in opravljanje del prek študentskih servisov. Študent ima seveda tudi pravico do brezplačnega opravljanja izpitov.

Približno 19.000 brucev začenja novo obdobje v življenju

Vse omenjeno bo v prihajajočem študijskem letu nekaj novega za približno 19.000 brucev. Največ jih bo pozdravila ljubljanska univerza, sprejem zanje in njihove starše pripravlja jutri na Kongresnem trgu v prestolnici, kjer se bodo na stojnicah ob spremljajočem glasbenem programu predstavile fakultete in akademije. Mariborska univerza je v dneh pred začetkom novega študijskega leta pripravila uvajalni teden za bruce, saj jih je želela opremiti z vsemi potrebnimi podatki, da bodo lahko že prve tedne študijskega leta v največji meri posvetili študiju. Dobrodošlico vsem študentom, še posebej brucem, pripravlja tudi primorska univerza.

V oktobru svete maše za uspešen študij

Ob različnih prireditvah, ki so in še bodo zaznamovale začetek študijskega leta, bodo v večini škofijskih mest v oktobru tudi svete maše. V ljubljanski stolnici jo bo prihodnji torek zvečer daroval škof Anton Jamnik, v celjski dan pozneje škof Stanislav Lipovšek. V mariborski stolnici bo sveta maša ob začetku študijskega leta 14. oktobra, daroval jo bo nadškof Alojzij Cvikl, v novomeški dan pozneje, na praznik svete Terezije Avilske, bogoslužje pa bo vodil škof Andrej Glavan. Koprski škof Jurij Bizjak bo sveto mašo v koprski stolnici ob začetku študijskega leta daroval 20. oktobra zvečer.

Slovenija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.