Radio Ognjišče
Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Helena KrižnikHelena Križnik
27. Jezikovne počitnice KKZ (foto: KKZ)
27. Jezikovne počitnice KKZ

Jezikovne počitnice KKZ na Dolenjskem

Matjaž Merljak

Krščanska kulturna zveza (KKZ) je letos že 27-ič organizirala Jezikovne počitnice za koroške osnovnošolce. Letos so se zbrali v Šmarjeti ob Novem mestu, kjer je učenje slovenskega jezika potekalo tako v šoli kot tudi v naravnem okolju.

Slednje je bil tudi povod, da je KKZ začela organizirati tovrstne počitnice. Kot je v pogovoru za naš radio povedala spremljevalka, Gabi Frank, so le-te potekale štirinajst dni (en teden v času pouka in en teden počitnic za otroke avstrijske Koroške) in so se s posebno prireditvijo zaključile 17. julija 2015.

Zaradi prenove osnovne šole Grm, kjer so Jezikovne počitnice potekale prej, so bili na osnovni šoli Šmarjeta ob Šmarjeških Toplicah. 11 udeležencev starih od 10 do 15 let je navdušilo lepo podeželsko okolje in prizadevni učiteljski tim z ravnateljico Nevenko Lahne ter prijazne gostiteljske družine skrbijo za dobro počutje udeležencev in udeleženk, ter za prenovljen in posebej raznolik program.

Poudarek jezikovnega pouka je na govorjeni besedi. Pouk so imeli vsak dan tri šolske ure v dveh skupinah po nivoju znanja. S sporazumevalnimi vzorci si mladi pridobivajo novo znanje in bogatijo besedni zaklad.

Prosti čas so preživljali na izletih: s turističnim vlakcem po bližnji šmarješki okolici, v šolski kuhinji so pekli palačinke in se ob tem učili sestavine in potek v slovenskem jeziku. V glasbeni delavnici so peli dolenjske ljudske pesmi in preizkušali stara ljudska glasbila. Tudi letos je mlade vodil izlet v Strunjan na kopanje, na poti pa so se ustavili in si ogledali znamenite Škocjanske jame.

Posebnost jezikovnega programa je, da otroci bivajo pri družinah - gostiteljicah. Tako so otroci ves dan v stiku z jezikom, učenje slovenščine pa poteka mimogrede, poudarja Gabi Frank. Povedala je še, da so otroci družin gostiteljic v času pouka za koroške otroke imeli organiziran pouk nemščine. Vključevanje v družinsko življenje še posebej utrjuje naučeno v naravnih življenjskih situacijah. Med udeleženci in družinami se spletejo prijateljske vezi.

Ob koncu počitnic so pripravili tudi kratek video posnetek. Vabljeni k ogledu!

27. Jezikovne počitnice KKZ - kolaž
27. Jezikovne počitnice KKZ - kolaž © KKz

VIDEOTEKA

  • Migranti (photo: Pixabay) Migranti (photo: Pixabay)

    Kangler in Stevanović po obisku azilnega doma

    Razmere v ljubljanskem azilnem domu na Viču so v ospredju politične pozornosti. V zadnjih dneh sta ga obiskala državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc Kangler in predsednik ...

    Avdio player - naslovnica