Radio Ognjišče
Nataša LičenNataša Ličen
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tanja DominkoTanja Dominko
Cvetka Kocjančič (foto: Matjaž Merljak)
Cvetka Kocjančič

Kam vodi cesta

Matjaž Merljak

Rojakinja Cvetka Kocjančič iz Toronta v Kanadi je izdala zbirko črtic, ki govorijo o vrednotah, ki so lastne slovenski skupnosti v Kanadi. Tam namreč živi že več kot 40 let in je dejavna v številnih slovenskih organizacijah.

Vse črtice so iz njenega osebnega življenja in iz življenja slovenske skupnosti v Torotnu in govorijo o vrednotah, ki so jih prinesli iz Slovenije ter jim v Kanadi veliko pomenijo.

Kot doda Cvetka Kocjančič, gre tudi za spomine iz domovine, a to ni nostalgično spominjanje, vedno so v ospredju vrednote, ki se v demokratičnih družbah izgubljajo, našim rojakom pa omogočajo orientacijo v zmedi vrednost in ideologij.

Slovenci - tako delavci kot delodajalci - so cenjeni zaradi svojih iz domovine prenešenih vrednot: delavnost, poštenost, vztrajnost.

Prva zbirka črtic je pred desetimi leti izšla pri Mohorjevi družbi, to knjigo pa je izdala Osnovna šola Brusnice, kjer je Cvetka Kocjančič obiskovala prve štiri razrede in kjer je bila v soboto, 13. junija 2015, tudi predstavitev.

Podčrtala je pomen slovenskih župnij za ohranjanje slovenstva v Kanadi. V pogovoru je še razkrila, da piše, ko ji kakšen dogodek spodbudi podzavestno mišljenje. Bolj realistična pa je črtica Zajeti v vojni vihri, ki opisuje, kako je vojno vihro leta 1991 doživljala v Sloveniji in nato ob vrnitvi v Kanado ter angažiranje rojakov za mednarodno priznanje mlade države.

VIDEOTEKA

  • Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti) Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti)

    Papež se je po zapletih z letalom vrnil v Vatikan

    Papež Leon XIV. je z daljšo zamudo sinoči malo po 23. uri prispel na rimsko letališče Fiumicino. Svoje letalo mu je zaradi okvare motorja odstopil španski kralj Felipe VI. Ker sta bila zaradi ...

    Avdio player - naslovnica