Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
dr. Ivan Štuhec (foto: Škofija Novo mesto)
dr. Ivan Štuhec

Štuhec o predčasnih volitvah, zaslišanju in novih strankah

Slovenija | 18.10.2013, 21:00

V tokratni oddaji Spoznanje več predsodek manj smo gostili moralnega teologa dr. Ivana Štuheca. Najprej smo se z njim pogovarjali o novi evangelizaciji v luči slovenskega pastoralnega načrta z naslovom Pridite in poglejte. Dejal je, da nam je pri tem svetel zgled papež Frančišek, ki je ubral popolnoma drugačno, ljudem všečno in slišno govorico. V nadaljevanju oddaje pa je komentiral zaslišanje na mariborskem sodišču, se dotaknil protestnikov, ki so na lepem utihnili, pa tudi spregovoril o nastajanju novih strank.

Dr. Štuhec je uvodoma dejal, da trenutna klima v državi ni najboljša. "Mislim, da smo v zadnjih mesecih priče neprestanemu praznemu govorjenju o nerealnih rečeh, sedaj pa čakamo, kako nam bodo tuji strokovnjaki pokazali, kakšne imamo dolgove. Kakor da ne bi znali tega sami izračunati. V začetku tega leta in v začetku mandata te vlade se je poskušalo izigrati stanje, tako doma kot v tujini, češ saj ni tako hudo, saj luknja ni tako velika, sedaj pa, bolj ko prihaja ura resnice, bolj nas tisti, ki so nam dopovedovali, da ni tako hudo in da zmoremo sami, pripravljajo na podatek, ki bo prišel na dan." Opozoril je še na enormno zadolževanje v zadnjih letih, predvsem v času vlade, ki jo je vodil Borut Pahor. "Od leta 2009 smo se strmo zadolžili in to zadolževanje je potem naraščalo do leta 2012, ko se je malo ustavilo in potem je zadolževanje spet šlo naprej."

Na vprašanje, kaj pričakuje v prihodnje, je dr. Štuhec dejal, da bi bila najboljša rešitev predčasne volitve, te pa bi po njegovih besedah lahko potekale skupaj z evropskimi. "Ni nujno, da bodo predčasne volitve bistveno razbistrile stanje, ampak po vsem tem, kar smo imeli po zadnjih volitvah, in po tem, kar vidimo, je sedanja politična garnitura najmanj sposobna od vseh, je v tej situaciji, v kateri Slovenija je, korektno in pošteno, da volilno telo še enkrat pove, kaj si misli o tem."

O nastajanju novih strank pa je povedal, da ga moti predvsem njihovo govorjenje o neopredeljenosti. Strankam, ki so neopredeljene, napoveduje kratek rok trajanja. "Vsem tem strankam, ki nastajajo na ta način, ne pripisujem velikega pomena. Stranka Zares je dovolj jasen vzgled in primer, kaj se je že zgodilo v Sloveniji. Poglejte, kakšno kratko življenjsko dobo je imela, in to ni dobro. Zaradi tega trpi tudi slovenska država, posledično pa vsi državljani."

Glede nekaterih razhajanj na desnici pa je moralni teolog dr. Ivan Štuhec dejal: "Mislim, da se morajo vsi akterji zavedati, da nihče v Sloveniji v tej konstalaciji, v kakršni smo, ne more dobiti niti približno absolutne večine, relativne večine pa bodo tudi po mojem zelo tesne. Če pride sorazmerno hitro do volitev, bodo relativne večine za dva, tri ali štiri odstotke razlike. Vsi morajo vedeti, da bodo morali po volitvah sodelovati."

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem, Politika, Oddaje
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...