Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup

Štuhec: Odkar imamo novo vlado, lakota v Sloveniji več ne ogroža nobenega

Slovenija | 11.04.2013, 10:32

V sklopu dobrodelne akcije Slomškove ustanove in Radia Ognjišče smo v sredinem Pogovoru o z ravnateljico Dijaškega doma Antona Martina Slomška Lidijo Hamler, svetovalko v zavodu Alenko Tarkuš in direktorjem zavoda ter predsednikom Slomškove ustanove dr. Ivanom Štuhecem spregovorili o tem, ali so učenci v slovenskih šolah res lačni. Opozorili so na zlorabo tega termina predvsem v politične namene.

Štuhec je v začetku poudaril, da ne sprejme razprave o lakoti in lačnih otrocih in da je prav, da govorimo o socialnih stiskah. Meni, da se je beseda „lakota“ začela zlorabljati. „Tisti, ki so v življenju okusili lakoto, so lahko prizadeti, da jih v nekem okolju, ki živi v relativnem blagostanju, zlorabljamo.“

Štuhec se zaveda, da so socialne stiske precejšnje, a opozarja, da je bila terminologija lakote v preteklosti uporabljena izrazito v politične namene. „Zelo aktivno je bilo uporabljena iz strani predstavnikov Zveze prijateljev mladine Slovenije in tudi s strani nekaterih podpornikov predsednika Türka pred predsedniškimi volitvami. Na Valu 202 smo lahko, podobno kot smo v 90-ih letih slišali „dobro jutro revščina“, vsak dan poslušali, ne ravno „dobro jutro lakota“ ampak to, da imamo lačne otroke. Imam občutek, da odkar imamo novo vlado, lakota v Sloveniji več ne ogroža nobenega.“

Tarkuševa je povedala, da so stiske med dijaki precejšnje, ljudje pa so zelo odprti za stisko bližnjega, seveda pa tudi zelo pazljivi, komu sredstva za pomoč namenijo. „Tovrstne razprave pripomorejo k temu, da se v ljudeh zbudi socialni čut, ki mogoče včasih malo zaspi. Mislim, da to ni slabo. Res pa je, da ljudje, ki darujejo s tem namenom, po večini želijo vedeti, da sredstva pridejo v prave roke.“

Stiska pa se ne kaže samo v šolah ampak tudi v dijaških domovih. Mnogi so zaradi pomanjkanja denarja svoje otroke prisiljeni izpisati iz teh domov, je povedala Hamlerjeva. „Stiska se je zelo izrazito pokazala tudi v dijaških domovih.“

Hamlerjeva je še pojasnila, da je posebnost dijaškega doma Antona Martina Slomška v tem, da so edini dom v državi, ki ni financiran stoodstotno, opozorila pa je tudi na nekatere sporne poteze ministrstva za šolstvo.

Ob sklepu oddaje je Štuhec še dejal, da gre denar, ki ga zbere Slomškova ustanova, za dijake in študente in da se z njim ne krpa finančne luknje v mariborski nadškofiji.

Vabljeni k poslušanju.

Slovenija, Politika, Sociala, Oddaje
Leon Kernel (photo: ARO) Leon Kernel (photo: ARO)

Mladi potrebujejo napor, da odrastejo

Leon Kernel je profesor, ki od leta 1996 uči na Srednji gozdarski in lesarski šoli ter višji strokovni šoli v Postojni. Je človek upanja, upanja v Boga in v moč Svetega Duha, ki deluje v vsakem ...

Škof Peter Štumpf z oljem posvečuje oltar (photo: donbosko.si) Škof Peter Štumpf z oljem posvečuje oltar (photo: donbosko.si)

Majcnova nedelja in posvetitev oltarja na Rakovniku

Na Rakovniku so na včerajšnji praznik Marijinega rojstva obhajali dvojni praznik. Škof Peter Štumpf je ob 100. obletnici posvetitve cerkve posvetil nov oltar, predstavili pa so tudi poročilo o ...