Radio Ognjišče
Blaž LesnikBlaž Lesnik
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc
Na sveti večer so verniki do zadnjega kotička napolnili kapelo v Merlebachu (foto: Jože Kamin)
Na sveti večer so verniki do zadnjega kotička napolnili kapelo v Merlebachu

Božič v Franciji

Matjaž Merljak

Za božič so imeli v Merlebachu v Franciji pravo spomladansko vreme. Na prvi sveti večer so imeli večno mašo, ne polnočnice. Po maše namreč družine zberejo skupaj in nadaljujejo praznovanje. Pogovarjali smo se z župnikom in delegatom Jožetom Kaminom.

Kapela je bila na sveti večer premajhna za obiskovalce, petje pri maši je bilo trojezično, po maši pa so nadaljevali z druženjem ob kuhanem vinu.

Kot je še povedal Jože Kamin, delegat za Francijo, je bil v Parizu obisk šibek, večerno mašo je imel Alek Zwitter, v Nici so imeli mašo skupaj s Hrvati, na severu so se pridružili francoskim mašam.

Na božič so se pripravljali ves adventni čas. Na 1. adventno nedeljo so imeli celodnevno srečanje v Parizu, nato še v Merlebachu. V adventu je bilo tudi nekaj osebnih spovedi, a kot pravi Jože Kamin, je teh vedno manj.

Jaslice so v Merlebachu so povezane z mozaiki. Zanimive in posebne pa so letos jaslice v mlinu, kjer je sedež slovenske delegature za Francijo. Postavljene so na veliki mizi, ki je pogrnjena s prtom, na njej je 'štalica', figure pa so lesene. Vsak predmet ima svojo zanimivo zgodbo.

Jaslice v mlinu
Jaslice v mlinu © Jože Kamin

V času po božiču sta Jože Kamin in predsednica društva prijateljev Slovenske katoliške misije Jožica Curk obiskovala starejše, ki ne morejo več v skupnost.

Štalica in figurice v jaslicah v mlinu
Štalica in figurice v jaslicah v mlinu © Jože Kamin

Kardinali (photo: Katoliška cerkev) Kardinali (photo: Katoliška cerkev)

Papež pisal kardinalom

Papež je pred izrednim konzistorijem, ki bo 26. in 27. junija potekal v Vatikanu, kardinale v pismu pozval, naj se poglobijo v teme apostolske spodbude papeža Frančiška Veselje evangelija.

Z leve proti desni: Ivan Štuhec, Mel Kovic, Peter Čemažar (photo: Marcel Krek) Z leve proti desni: Ivan Štuhec, Mel Kovic, Peter Čemažar (photo: Marcel Krek)

Katoliško šolstvo skozi oči duhovnikov zavodov

V tednu katoliškega šolstva, ki poteka pod geslom »Zaupaj, v nesreči nisi sam!«, je oddaja Pogovor O na Radiu Ognjišče osvetlila svet katoliškega šolstva v Sloveniji. Z voditeljem Marcelom Krekom ...

Otroci radi skupaj prebirajo zgodbe. (photo: Freepik.com) Otroci radi skupaj prebirajo zgodbe. (photo: Freepik.com)

1. spletni svetopisemski kviz

Prvi cikel Zgodb iz Svetega pisma se počasi zaključuje in prav je, da skupaj pogledamo, kako zbrano smo poslušali zgodbe o Jezusu in njegovih posebnih prijateljih.

Avdio player - naslovnica