Radio Ognjišče
Jure PavšekJure Pavšek
Jakob ČukJakob Čuk
Marcel KrekMarcel Krek
p. Placido Cortese (foto: nn)
p. Placido Cortese

Sklep dodatnega škofijskega postopka za p. Placida Corteseja

Svet

Danes dopoldne je bila na sedežu tržaške škofije krajša slovesnost ob sklepu dodatnega škofijskega postopka za razglasitev minorita p. Placida Corteseja (Cres, 1907 – Trst, 1944) za blaženega. Vodil jo je tržaški škof, nadškof msgr. Giampaolo Crepaldi.

P. Cortese, ki je umrl v gestapovski mučilnici v Trstu, je med drugo svetovno vojno veliko pomagal slovenskim in hrvaškim internirancem v Padovi, Judom, zavezniškim vojnim ujetnikom in drugim preganjancem. Še pred tem pa se je odlikoval kot verski časnikar in urednik ter iskan spovednik. Njegov lik se je zaradi nekaterih publikacij, dokumentarnega filma, srečanj in likovnih upodobitev v zadnjih letih rešil pozabe, Cerkev pa je zanj kot mučenca uvedla postopek, da bi ga razglasila za blaženega.

Škofijski del postopka, usmerjen v dokazovanje »mučeništva zaradi ljubezni do bližnjega«, so že uspešno izpeljali v letih 2001–2003, vendar je rimska Kongregacija za zadeve svetnikov predlagala poglobitev junaških kreposti tega Božjega služabnika. Dodatni proces se je začel 18. junija letos in ga je ponovno vodil msgr. Ettore Malnati, spremljal pa ga je tudi isti vicepostulator p. Tito Magnani.

Vir: Katoliška Cerkev

Svet, Cerkev po svetu

VIDEOTEKA

  • Slovenska zastava. (photo: Tamino Petelinšek/STA) Slovenska zastava. (photo: Tamino Petelinšek/STA)

    Slovenska vojska na kolenih

    Za rojstni dan si odrežem kos borovničeve torte, božični predvečer pa je v znamenju piščanca in polnočnega kadila. Potem sem se zalotil v vprašanju: kako pa kaj moje praznovanje dneva državnosti?

    Avdio player - naslovnica