Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Minister Andrej Vizjak (foto: ARO)
Minister Andrej Vizjak

Vizjak o novi delovnopravni in pokojninski zakonodaji

Slovenija | 14.06.2012, 09:30

Ukrep za uravnoteženje javnih financ je bil prvi ukrep, ki je bil potreben, da smo vsaj malo uskladili odhodke s prihodki državnega proračuna, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak. Prepričan je, da ti ukrepi niso dovolj za spopad s krizo. „Paketu za uravnoteženje javnih financ nemudoma sledijo ukrepi za povečevanje gospodarske aktivnosti in nova delovna mesta.“

Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je ponovil, da zakon o uravnoteženju javnih financ ne pomeni varčevanja, saj lahko varčujemo takrat, ko imamo kaj varčevati. „Varčevanje je ponavadi takrat, kadar imate denar in ga ne porabite, varčujete bodisi za prihodnost ali za kakšno naložbo, mi pa denarja nimamo,“ je dejal in dodal, da so z omenjenim zakonom želeli zmanjšati primanjkljaj države, zato so bili ukrepi tudi bolj drastični in boleči. „Vlada je na začetku svojega mandata morala prevzeti odgovornost, da predlaga takšne nepopularne ukrepe,“ je prepričan Vizjak.

Po njegovih besedah so ukrepi posegli tako na področje plač, na področje pravic upokojencev, konkretno na dodatek za rekreacijo, in tudi na področje družinske in socialne politike. „Pri tem smo seveda želeli izključiti vse tiste, ki živijo na socialnem robu, zato je ta zakon selektiven in je najbolj prizadel srednji sloj. Ob tem pa seveda upamo, da ne do te mere, da bi se ta srednji sloj sedaj preselil v socialno ogroženi sloj. Potrebno je poudariti, da so določeni ukrepi začasne narave, vezani zgolj na obdobje hude gospodarske depresije, in bodo odpravljeni, ko bo slovensko gospodarstvo spet doseglo 2,5- odstotno letno gospodarsko rast.“

Minister je v nadaljevanju predstavil tudi nekatere ideje za spremembo delovnopravne zakonodaje. Predloge so že poslali ekonomsko socialnemu svetu in socialnim partnerjem. Vizjak trdi, da bodo pred pripravo zakona zbrali vse predloge, da ne bodo naknadno ugotovili, da so koncepti tako različni, da je bil ves trud zaman. „Predvidevam, da lahko v mesecu ali dveh, kar se tiče zakonskih predlogov, pridemo že zelo daleč.“

Glede pokojninske reforme pa je dejal, da bodo iz reforme, ki je padla na referendumu, izluščili usklajene zadeve, ostalo pa bodo poskušali uskladiti. Vztrajali pa bodo, da se pokojninsko blagajno očisti vseh izdatkov, ki nimajo nobene zveze z vplačanimi prispevki. „Temeljna rešitev je, da želimo pokojninsko dobo dejansko približati zakonski meji, ta je danes za moškega 40 let, za žensko pa 38 let, v praksi pa dosegamo zgolj 34 let. Preden bomo razmišljali o podaljševanju te dobe, moramo najprej dejansko doseči to dobo.“

Minister Vizjak je v nadaljevanju odgovarjal tudi na vprašanje, povezano s t.i. primerom koroške deklice. Dejal je, da do tako nesrečnih primerov ne sme prihajati. Glede novega informacijskega sistema, ki bi na centrih za socialno delo moral delovati že od začetka leta, pa, da poskušajo težave odpraviti. „Gre za res kompleksen sistem in jaz sem ga kot minister podedoval. Kljub težavam smo omogočili, da sistem na večini centrov za socialno delo dela nemoteno, kjer pa ne, smo okrepili ekipe.“

Prisluhnite pogovoru z ministrom.

Slovenija, Politika, Oddaje
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.