Premier Janez Janša
Janša: To je protikrizna vlada
Slovenija | 10.02.2012, 17:19
Predsednik vlade Janez Janša je po izvolitvi dejal, da se je v Sloveniji danes končala politična kriza, kljub temu pa še ostajamo v gospodarski in deloma socialni krizi. Zato je po njegovih besedah glavni izziv nove vlade, da Slovenija izide iz krize.
„To je protikrizna vlada, protikrizna ekipa,“ je po izvolitvi dejal Janša. Nekatere stvari, ki bi morda bile v drugih, normalnih časih še bolj v ospredju tokrat, tako premier, ne bodo. "Trudili se bomo, da ne bodo pozabljene," je dejal.
„Gre za koalicijo petih strank, že ta številka pove, da je to družina, ki ni eno. Ima določene različne interese. Vse stvari, ki smo jih uskladili smo zapisali v koalicijsko pogodbo. Mislim, da do slej še nobena koalicija ni imela tako vsebinske in tako preverljive koalicijske pogodbe, tako da nas boste lahko tudi vi držali za besedo,“ meni.
Premier se je odzval tudi na zadnje pobude Državljanske liste Gregorja Viranta, da se tožilstvo vrne pod pravosodni resor in tudi na besede zunanjega ministra Karla Erjavca, da gospodarska diplomacija preide iz gospodarstva na zunanje zadeve. „Nekatere različna mnenja okrog zadev, ki so že bile usklajene obstajajo. V sami koalicijski pogodbi obstaja določilo, da jo je mogoče spreminjati ob soglasju vseh partnerjev. Ta mehanizem je zelo jasen in ga bomo spoštovali.“
„Koalicijska pogodba je za nas zakon,“ je še dejal Janša a vseeno vztraja, da na pogodbi „stvar soji ali pade.“ „Ni pa to beton, ki ga ne bi mogli spreminjati. Prišle bodo situacije zaradi katerih bo potrebno določene stvari dograjevati in to bomo naredili s konsenzom,“ je povedal.
Glede pomoči Grčiji pa dejal, da bo Slovenija preverila ali Grčija izpolnjuje pogoje zaradi katerih je pomoč že dobila. „Ne gre za enostavne stvari. Grčija ima preko 200 milijard evrov dolga, ki ga solidarnostno sedaj lajša celotna Evropska unija tudi Slovenija, ki je kot del istega monetarnega območja zainteresirana za stabilnost valute. Od te valute je odvisen tudi naš položaj in standard v državi.“
Predsednik vlade je še povedal, da bo vlada pred državni zbor najprej prišla z ukrepi, ki bodo kratkoročni, dolgoročni bodo predvsem zaradi gospodarske krize prišli na vrsto pozneje. „Najprej je potrebno konsolidirati javne finance, poskrbeti za to, da bomo kot država z bogatim javnim sektorjem preživeli letošnje leto, potem pa je potrebno sprejeti ukrepe da dolgoročno normalno funkcioniramo, se pravi reforme.“
Predsednik državnega zbora Gregor Virant pa je medijem po seji dejal, da poslanke in poslanci čakajo v nizkem startu na zakonodajo, še pred tem pa na rebalans proračuna. „Poskrbeli bomo, da se bodo vsi predlogi, ki jih bo vlada poslala v državni zbor hitro in učinkovito obravnavali, hkrati pa tudi, da bo delo demokratično.“
Virant se je zavzel, da bodo enakopravno možnost sodelovanja pri zakonodaji dobili tudi opozicijski poslanci. „Te prve razprave so pokazale, da je nivo kulture, dialoga v tem sklicu državnega zbora visok,“ je še dejal Gregor Virant.