Podpis koalicijske pogodbe
Predsedniki SDS, SLS, NSi, DeSUS in DLGV podpisali koalicijsko pogodbo
Slovenija | 25.01.2012, 14:11
Predsednik države Danilo Türk se je odločil, da v drugem krogu ne bo predlagal kandidata za mandatarja. Kot je znano, sta lahko to zdaj poleg njega storili tudi ali skupina desetih poslancev ali poslanska skupina. Stranke SDS, NSi, Virantova lista, DeSUS in SLS so možnost izkoristile, vložile so predlog, naj državni zbor za mandatarja izvoli Janeza Janšo. Še pred tem so opoldne njihovi predsedniki slovesno podpisali koalicijsko pogodbo.
Tik pred iztekom štirinajstdnevnega roka za vložitev kandidatur za mandatarja v drugem krogu volitev je predsednik Türk novinarjem sporočil, da sam ne bo predlagal nikogar. Tako se je odločil „glede na odnose med strankami v državnem zboru in njihova prizadevanja za sestavo koalicije“. V pojasnilu, ki je sledilo, je med drugim dejal, da z njegove strani v postopku posvetovanj in predlaganja mandatarskih kandidatov ni bilo zavlačevanja. Kot je dejal, se je s poslanskimi skupinami posvetoval ob prvi priložnosti, to je 27. decembra, in takrat so mu predstavniki strank predlagali, naj za mandatarja predlaga predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića. To je tudi storil, a njegov predlog ni dobil podpore. Ker so mu stranke tako v prvem kot v drugem krogu posvetovanj omenjale možnost povezovalnega mandatarja, ki bi vodil vlado narodne enotnosti, jim je nato predlagal tudi to možnost. Türk se je ob tej priložnosti finančniku Marku Voljču zahvalil za pripravljenost za kandidaturo. Obenem je poudaril, da mu v drugem krogu posvetovanj ni nihče predlagal, naj za mandatarja imenuje Janšo.
Predsednik SDS-a sicer po predsednikovi oceni nima polne legitimnosti za sestavo vlade. „Gre za oceno, ki je posledica dejstva, da gospoda Janšo bremeni pravnomočni obtožni predlog v kazenskem postopku. Po moji oceni noben kandidat, ki ga bremeni pravnomočna obtožnica ali pravnomočni obtožni predlog, ne more veljati za kandidata s polno legitimnostjo,“ je dejal. Povedal je tudi, da to načelo velja za vse kandidate. „Če bi gospod Zoran Janković obremenjen s pravnomočno obtožnico ali pravnomočnim obtožnim predlogom, ga prav gotovo ne bi predlagal za mandatarja za sestavo vlade,“ je dodal.
Sočasno s Türkovo novinarsko konferenco je bila v prostorih državnega zbora podpisana Pogodba za Slovenijo 2012-2015. SDS, NSi, Virantova lista, DeSUS in SLS so tako poimenovale koalicijsko pogodbo, ki so jo uskladile pretekli konec tedna, včeraj so ji zeleno luč prižgali organi teh strank. „Za to koalicijo stoji 50 poslanskih glasov, za temi glasovi pa stoji skoraj 600.000 volivcev,“ je povedal Janša. Zatrdil je, da so koalicijski partnerji enakovredni in da ni nobena stranka od podpisnic koalicijske pogodbe dodatek. „Po svoji naravi in po svojih ciljih je ta koalicija protikrizna koalicija razuma, ki se ne obremenjuje z ideološkimi oznakami,“ je pojasnil in dodal, da bo v ospredju njenih prizadevanj blaginja ljudi, „zavedajoč se, da samo zdrava gospodarska rast in nova delovna mesta prinašajo realno podlago te blaginje.“ Janša ocenjuje, da koalicijo najtežje naloge čakajo v prvih 18-ih mesecih, ki bodo hkrati tudi odločilni. Pri tem bosta zelo pomembna sprejemanje in uresničevanje rebalansa proračuna.
S podpisom koalicijske pogodbe Nova Slovenija po besedah njene predsednice Ljudmile Novak uresničuje svojo obljubo, da bo vstopila v koalicijo, v kateri bo imela večino desna sredina. Ob tem se v stranki zavedajo, da vladati ne bo lahko, vendar bodo sami naredili vse, da bodo prispevali k čim boljšemu delu vlade.
Državljanska lista Gregorja Viranta po njegovih besedah v koalicijo vstopa brez evforije, saj vedo, da jih čakajo težki časi in trdo delo. „Ni pa nobenega strahu. Imamo dovolj poguma in moči, da bomo kos izzivom, ki nas čakajo,“ je dejal. Kot skupni imenovalec dela je izpostavil ponoven zagon gospodarstva, uravnoteženje javnih financ in povrnitev pravne države. Virant je kot predsednik parlamenta tudi povedal, da so roki nastavljeni tako, da bi lahko država vlado s polnimi pooblastili dobila že 10. februarja.
Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec je poudaril, da so se v stranki za sodelovanje v koaliciji za izhod iz krize odločili, da bi deblokirali politični pat položaj, ki je nastal po 4. decembru. Opozoril je, da je Slovenija v težkem položaju in da bi vsakršno podaljševanje politične krize pomenilo, da bi se ta položaj le še podaljševal. S koalicijsko pogodbo so v stranki zadovoljni, saj so prepričani, da so z njo uspeli zaščititi interese upokojencev in tistih, ki so odvisni od socialne države.
Predsednik SLS-a Radovan Žerjav pa je poudaril, da z vstopom v koalicijo stranka uresničuje zavezo, da je pripravljena prevzeti odgovornost za vodenje države. Prepričan je tudi, da bo potrebno sodelovanje ne samo v koaliciji, ampak med vsemi strankami. „Upam in želim si, da signali, ki prihajajo v zadnjih dneh, niso napoved rušenja te koalicije še preden je nastala,“ je dejal. Kot je dodal, upa, da bo konstruktivnost, ki so jo pred volitvami napovedovale vse stranke, veljala tudi zdaj.
Uradni predlog za mandatarja so podali poslanci vseh strank, ki so podpisale koalicijsko pogodbo. Pričakovati je, da bosta Janšo podprla tudi manjšinska poslanca. V soboto, ko bo izredna seja državnega zbora, bomo tako več kot mesec in pol po volitvah le dobili mandatarja.