Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Koalicijske stranke (foto: ARO)
Koalicijske stranke

Usklajena koalicijska pogodba

Slovenija | 24.01.2012, 22:33

Koalicijska pogodba, ki so jo uskladile SDS, NSi, SLS, Lista Virant in DeSUS, med drugim predvideva dvig meje dohodninskih razredov, novega razreda za najbogatejše pa ne. Kadrovanje bo potekalo po sposobnostih in poštenju, zavezali so se tudi, da se politika ne bo vmešavala v delo medijev. DeSUS je uspel tudi z zavezo o primernih pokojninah.

11 plus 1

Vlada bo sestavljena iz ministrstva za finance, ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ministrstva za kmetijstvo in okolje, ministrstva za infrastrukturo in prostor, ministrstvo za notranje zadeve, ministrstvo za obrambo, ministrstvo za pravosodje in javno upravo, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, ministrstvo za zdravje in ministrstvo za zunanje zadeve.

Dvig dohodninskih razredov

Predlagali bodo spremembo dohodninske lestvice, s katero bodo prejemki najproduktivnejših delavcev manj obdavčeni. Dvignili bodo mejo dohodninskih razredov in uvedli kapico na socialne prispevke, s čimer nameravajo razbremeniti srednji sloj. Tudi pogodba med koalicijskimi partnericami, preden se je v pogajanja vključil DeSUS, je predvidevala podobno spremembo dohodninske lestvice, a hkrati še dodatni dohodninski razred za najbogatejše, ki bi jih obdavčili 50-odstotno.

Medijska svoboda ostaja

V primerjavi s prejšnjo pogodbo je nov tudi navedek v uvodu, da se politika "ne bo vmešavala v delo medijev, uredništev in novinarjev" ter da sta "meja svobode novinarskega dela lahko samo zakon in profesionalna etika".

Proti vladnemu kadrovanju

Obvezali so se tudi kadrovati po sposobnostih in osebnem poštenju. Tako bodo v vseh nadzornih organih, ki jih oblikuje vlada, opoziciji zagotovili možnost sodelovanja, kontrole in nadzora. "S pospešenim umikom države iz gospodarstva pa bomo v celoti odpravili potrebo po kakršnemkoli vladnem kadrovanju v gospodarstvu in s tem povezane skušnjave," so zapisali v koalicijsko pogodbo, ki jo bodo predvidoma v sredo podpisale omenjene stranke.

Umik države in gospodarskih družb in bank

Pripravili bodo tudi načrt umika države iz nestrateškega lastništva gospodarskih družb, pri čemer se lahko izvzamejo podjetja z dobrimi poslovnimi rezultati, ki delujejo na mednarodnih konkurenčnih trgih, ter energetika in infrastruktura. V bankah in zavarovalnicah nameravajo ohraniti državni delež 25 odstotkov plus ena delnica, javna infrastruktura bo ostala v državni lasti.

Hitreje do zasebnih šol in vrtcev

Na področju izobraževanja so se zavezali vzpostaviti pogoje za lažje in hitrejše ustanavljanje zasebnih šol in vrtcev, predvidevajo pa tudi vzpostavitev državne Slovenske tehnološke univerze, ki bo svoje delovanje tesno povezala s potrebami gospodarstva.

Odprava sodnih zaostankov

V pravosodju so si za cilj zadali odpravo sodnih zaostankov v petih letih. Standardni rok reševanja običajnih pravdnih in kazenskih zadev bo šest mesecev na prvi stopnji in tri mesece na drugi stopnji. Predsedniki sodišč bodo dobili več pooblastil pri izbiri sodnikov, ocenjevanju in nagrajevanju njihove delovne uspešnost in tudi sankcioniranju. S spremembo ustave pa želijo uvesti poskusni mandat, po uspešno opravljeni poskusni dobi bo sodnik lahko imenovan v trajni mandat. Pristojnost za državno tožilstvo bodo prenesli na ministrstvo za notranje zadeve in z ustreznimi organizacijskimi rešitvami bolje povezali državno tožilstvo in kriminalistično policijo.

AUKN se bo poslovil

Agencijo za upravljanje s kapitalskimi naložbami bodo nadomestili z drugačno rešitvijo, proučili bodo tudi položaj računskega sodišča in protikorupcijske komisije. Za deset odstotkov nameravajo zmanjšali število institucij javne uprave, spremeniti razmerja med maso za fiksne plače in maso za nagrajevanje delovne uspešnosti javnih uslužbencev ter vzpostavili bazo podatkov o vseh sodelavcih v javni upravi z njihovimi kompetencami.

Pokojnine ne bodo nižje od 60 odstotkov povprečne plače

Odkar se je DeSUS vključil v pogajanja, je v koalicijski pogodbi zaveza, da ob zagonu ugodnih gospodarskih razmer pokojnine ne bodo nižje od 60 odstotkov povprečne plače. Sprejeli bodo ukrepe, ki bodo omejili možnost predčasnega upokojevanja z odhodom na zavod za zaposlovanje dve leti pred doseženo pokojninsko dobo. Pokojnine se bodo v 60 odstotkih usklajevale z dejansko rastjo plač, v 40 odstotkih pa z rastjo življenjskih stroškov dvakrat letno od 1. januarja 2013 dalje. Do konca leta 2012 pa se pokojnine zaradi javno finančnih razmer ne bodo usklajevale, kar bodo uredili z interventnim zakonom. Pokojninsko blagajno bodo "očistili" vseh izplačil pokojnin, za katere niso plačani prispevki.

Lažje do gradbenega dovoljenja

Napovedujejo skrajšanje postopkov za umeščanje objektov v prostor in poenostavitev postopkov za izdajo gradbenih dovoljenj. V postopkih prostorskega načrtovanja naj bi bila ministrstva občinam v pomoč in ne v oviro, njihov odziv pa naj bi se štel v dnevih, ne mesecih ali letih. Uradniki, ki ne bodo sposobni dosegati ciljev in spoštovati predpisanih rokov postopka, bodo "za nesposobnost odgovarjali tudi z izgubo delovnega mesta". Koalicijski partnerji nameravajo preprečiti tudi zemljiške špekulacije s spremembo namembnosti kmetijskih zemljišč, razlika v ceni pa bo prihodek občinskih proračunov. Zemljiško knjigo in kataster naj bi združili.

Prodaja državnih stanovanj

Najkasneje v letu dni naj bi prazna stanovanja nekdanje jugoslovanske armade prenesli na občine ali jih prodali. Prav tako naj bi banke spodbudili k prodaji stanovanj, ki jih imajo v lasti in jih ne želijo dati na trg.

Odprava cestninskih postaj

Koalicijski partnerji imajo namen ohraniti obstoječi vinjetni sistem cestninjenja osebnih vozil, z elektronskim cestninjenjem osebnih in tovornih vozil v prostem prometnem toku pa naj bi nadaljevali po sprejetju enotne odločitve na ravni EU. Eden od obetov iz koalicijske pogodbe je tudi vpeljava enotne vozovnice v potniškem prometu, avtobusnem in železniškem, z oblikovanjem conskega sistema tarif in usklajenega voznega reda za vso državo.

Slovenija, Politika
Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media) Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media)

To noč se zate odpirajo sveta vrata Božjega srca

Sveti oče Frančišek je na sveti večer, med posebnim obredom odprl sveta vrata Jubileja 2025. V procesiji so zatem navzoči v atriju bazilike sv. Petra, stopili skozi sveta vrata v baziliko sv. ...

Jaslice (photo: Rok Mihevc) Jaslice (photo: Rok Mihevc)

Božične poslanice slovenskih škofov

Slovenski škofje so se v božičnih poslanicah navezali na sveto leto, ki je pred nami in je vsebinsko osredotočeno na upanje. Vabijo nas, da Boga, ki trka na vrata naših src, sprejmemo v svoje ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...