Možnost kandidature Voljča za mandatarja zaenkrat ne spreminja stališč strank
Slovenija | 18.01.2012, 19:14
Medtem, ko predsednik države poudarja, da ne gre za politični dribling, so podporo predsednikovemu predlogi izrekli le v Jankovićevi Pozitivni Sloveniji. V SDS se jim zdi predlog popolnoma neresen, prav tako v NSi, v Listi Virant predloga zaenkrat ne komentirajo, prav tako ne v SD.
Predsednik države je na vprašanje, ali se mu ne zdi, da je s svojo pobudo stopil na "področje političnega driblinga" in ali lahko njegovo pobudo razumemo kot pritisk na Listo Virant in DeSUS pred odločanjem o tem, ali bosta vstopili v desnosredinsko koalicijo, Türk odgovoril, da ima kot predsednik republike dolžnost, da se o mandatarju posvetuje s strankami. „To počnem. V tem okviru sem slišal predloge strank, da bi ugotovili, ali obstaja še kakšna možnost za mandatarja zunaj kroga, ki se je do zdaj pojavljal. To željo strank sem vzel z veliko resnostjo, se posvetoval z Voljčem in danes ponavljam, da taka možnost obstaja,“ je dejal predsednik, ki sicer pobudo za oblikovanje desnosredinske koalicije, jemlje resno, ob tem pa tudi zagotavlja, da deluje zgolj na „terenu, ki ga določijo stranke s svojimi dejavnostmi“ in jim ne jemlje pobude.
Kljub temu se zdi nekaterim strankam pobuda predsednika države neresna. Tako so v SDS zapisali, da se jim zdi predsednikov predlog „v razmerah, v katerih je država popolnoma neresen.“ Tudi v Novi Sloveniji so zapisali, da predsednikovega morebitnega predloga ne podpirajo. Prva priložnost za sestavo vlade je pripadla Jankoviću, ob upoštevanju volilnih rezultatov pa bi bilo po njihovem logično, da bi priložnost za sestavo vlade sedaj dobil kandidat SDS. Na to je opozoril tudi vodja poslanske skupine Matej Tonin. V NSi še opozarjajo, da možen predsednikov kandidat „prihaja ravno v času, ko se o vstopu v morebitno desnosredinsko koalicijo odloča DeSUS“, zato potezo predsednika razumejo kot „manever za preusmerjanje pozornosti od realnih možnosti za hitro oblikovanje desnosredinske vlade“ in tudi kot zavlačevanje. „Pri tem poudarjamo, da programa Marka Voljča ne poznamo medtem, ko so NSi, SDS, SLS in DLGV že parafirale koalicijsko pogodbo. Potezo predsednika RS razumemo tudi kot zavlačevanje zdajšnje politične agonije. Toda časa ni več. Slovenija takoj potrebuje operativno vlado s programom in izkušnjami,“ so poudarili v NSi.
V SLS pa odločno zavračajo vsakršne špekulacije v medijih, ki temeljijo na "neimenovanih virih" glede strankine podpore domnevnim novim mandatarskim kandidatom. Predsednik SLS Radovan Žerjav poudarja, da je SLS v postopku sprejemanja koalicijske pogodbe z desnosredinsko koalicijo in tako sedaj ne razmišlja o drugih možnostih. Če sestava takšne vlade ne bi bila mogoča, se bo SLS o svojih nadaljnjih korakih opredeljevala kasneje.
Bolj zadržani so na levici. SD, ki je Voljča sicer pod drugim imenom stranke za mandatarja predlagala že leta 1992, dogajanje ne komentira, prvak DeSUS-a Karl Erjavec pa je za STA dejal, da predsednikova pobuda na odločitev DeSUS o koaliciji ne bo vplival, saj da "nima 46 glasov poslancev". Edini, ki so pozdravili predsednikovo odločitev so v Pozitivni Sloveniji. Zoran Janković je dejal, da je predsednik države s predlogom, da bi za mandatarskega kandidata imenoval finančnika Marka Voljča, naredil "izjemno pametno potezo". Kot je dejal, bi ga njegova stranka podprla za mandatarja, a v tem primeru Janković ne bi bil v vladi.