Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Državni zbor (foto: ARO)
Državni zbor

Janša, Virant, Žerjav in Novakova v iskanju alternative

Slovenija | 12.01.2012, 00:15

Po glasovanju o mandatarskem kandidatu Zoranu Jankoviću, ki ni dobil zadostne podpore, so se sešli predsedniki SDS-a, Državljanske liste Gregorja Viranta, SLS-a in N.Si-ja. Janez Janša po sestanku ni dajal izjav, Gregor Virant, Radovan Žerjav in Ljudmila Novak pa so potrdili, da so govorili o tem, kako naprej. Kot so pozneje na socialnem omrežju Twitter zapisali v SDS-u, bodo stranke DeSUS-u in SD-ju danes poslale skupni predlog koalicijske pogodbe z vabilom za širše usklajevanje.

Janša je po sestanku dejal le, da je vse povedal že na novinarski konferenci, ki jo je sklical kakšno uro po koncu seje državnega zbora.

Po Žerjavovih besedah so analizirali položaj po glasovanju in sklenili, da bodo nadaljevali pogovore. Poudaril je, da o predlogu za novega mandatarskega kandidata še niso govorili, saj je treba najprej "vedeti, ali je prava večina ali ne". "Iti se igrice s 44 glasovi in iskati Pucke nima smisla," je dodal in obenem opozoril, da se na način, ki smo mu bili zdaj priča, ne more sestavljati vlade. Žerjav je tudi povedal, da je Janša na sestanku ponovil, ker je pred tem povedal novinarjem, to je, da vlade z le 46 glasovi podpore ne bo sestavljal. Na vprašanje, ali se bodo pogovarjali s poslanci DeSUS-a, je odgovoril, da če bodo ti to želeli.

Virant je pojasnil, da je bila njegova stranka že povabljena k pogajalski mizi, domneva, da se bo zdaj nadaljevalo iskanje alternative in tudi koalicijska pogajanja. Zanikal je, da naj bi že govorili tudi o predlogu za novega mandatarskega kandidata v drugem krogu.

Da je treba poiskati alternative, je prav tako prepričana Novakova, ki je obenem potrdila, da bodo predsedniki desnosredinskih strank nadaljevali pogovore.

Na sestanku ni bilo prvaka DeSUS-a Karla Erjavca, ki bi ga utegnili povabiti k pogajanjem. Brez poslancev te stranke alternativa, ki jo pripravljajo Janša, Virant, Žerjav in Novakova, ne pride v poštev. SDS, Virantova lista, SLS in N.Si imajo namreč skupaj 44 glasov. Ob tem spomnimo, da po predhodnih trditvah Janše, ki bi utegnil zbrati dovolj glasov podpore za izvolitev za mandatarja, da predloga za mandatarstvo ne bodo vložili, dokler ne bo podpisana koalicijska pogodba.

Rok za vložitev kandidatur za mandatarja v drugem krogu je 14 dni. V tem času lahko kandidata predlaga predsednik države, prav tako lahko svoje predloge vložijo poslanci oziroma poslanske skupine.

Slovenija, Politika
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«