Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Državni zbor (foto: ARO)
Državni zbor | (foto: ARO)

Jankovića podprlo le 42 poslank in poslancev

| 11.01.2012, 20:06

Mandatarski kandidat, predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković, na tajnem glasovanju v DZ ni dobil potrebne večine glasov in tako ni bil izvoljen za mandatarja. Zanj je namreč glasovalo 42 poslank in poslancev, proti pa je glasoval eden. To pomeni, da Janković ni dobil niti vseh glasov poslancev Pozitivne Slovenije, SD in DeSUS.

Glasovnice je na tajnem glasovanju dvignilo 54 poslancev, oddalo pa jih je 47. Štiri glasovnice so bile neveljavne. Za izvolitev bi Janković potreboval najmanj 46 poslanskih glasov. Zdaj lahko predsednik republike po ponovnih posvetovanjih s parlamentarnimi strankami v štirinajstih dneh predlaga drugega kandidata za mandatarja ali ponovno Jankovića, lahko pa mandatarja predlagajo tudi poslanske skupine ali najmanj deset poslancev. Po neuradnih informacijah naj bi poslanci za mandatarja predlagali predsednika SDS Janeza Janšo. Ponovne volitve se opravijo najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po preteku roka za vložitev kandidatur. V drugem poskusu imenovanja mandatarja je lahko vloženih tudi več kandidatur, najprej pa se glasuje o kandidatu, ki ga je predlagal predsednik republike.

V primeru, da tudi v drugem krogu ni izvoljen noben kandidat, pa predsednik republike razpusti DZ in razpiše ponovne volitve, razen če poslanci sklenejo, da bo DZ opravil ponovljene volitve. V tretjem krogu sicer za izvolitev zadošča navadna večina poslanskih glasov.

Neizvoljeni kandidat za mandatarja Janković je v prvi izjavi po glasovanju dejal, da je bila to volja poslancev in jo kot tako sprejema. Dejal je, da je bila večina razpravljavcev izjemno korektna, tako tisti, ki so rekli, da bodo dali glas zanj, kot tisti, ki so napovedali, da ga ne bodo, "razen posameznika, ampak o njem ni vredno izgubljati besed". Ob tem je poudaril, da bodo tisti, ki so danes "bojkotirali" glasovanje, to težko razložili državljanom Slovenije. Njihova naloge je, da glasujejo, za ali proti, je dejal.

Sam ni razočaran, pravi, saj da so naredili vse, kar je bilo mogoče. "Stali smo pokončno, držali smo se tistega, kar smo volivcem obljubili," je povedal. Glede možnosti, da ga predsednik republike Danilo Turk še enkrat predlaga za mandatarja, pa je Janković pojasnil, da bo zadevo najprej prespal, razmislil in se pogovoril s člani svoje stranke. Ne ve še, kaj bo naredil, je pa spomnil, da je že večkrat dejal, da sebe vidi v izvršni funkciji. Prav tako še ni želel napovedati, ali bo morda ponovno kandidiral za župana Ljubljane. Današnje odločitve DZ ne jemlje kot poraz, poraz bi zanj bil, če bi umaknil kandidaturo. Janković tudi ni želel špekulirati, kdo ni glasoval zanj, saj bi moral po napovedanem seštevku dobiti 44 glasov. A kot je dejal, bodo nekateri "težko razlagali, da odločitev, ki je padla v ponedeljek, ni bila že dolgo pripravljena". Prav v ponedeljek so se v Listi Virant odločili, da Jankovića ne bodo podprli, z njim pa tudi ne bodo šli v koalicijo. Novinarje je tudi zanimalo, ali so bile napovedi o 46, celo 48 glasovih "blefiranje", kar pa je Janković zanikal.

Zoran Janković
Janković po glasovanju © Izidor Šček

Nekatere stranke so izvedle dogovorno obstrukcijo. "Zato, da bi bil mandatar ustoličen "transparentno" in "brez skrivanja", sta poslanski skupini SLS-a in Državljanske liste Gregorja Viranta v medsebojnem dogovoru med poslanci sprejeli odločitev, da glasovnic ne prevzamejo," je pojasnil predsednik SLS-a Radovan Žerjav. Neuradno naj bi se tej obstrukciji pridružili tudi SDS in NSi. Ker je bilo glasovanje tajno, ta informacija ni preverjena.

Rihard Braniselj (DLGV) je pred glasovanjem pojasnil, da so se s tem želeli ubraniti očitkov o morebitni korupciji in podkupovanju. S tem bi preprečili ugibanja o tem, kdo med njimi bi morda svoj glas oddal za Jankovića oz. kdo bi bil t.i. Pucko. Po glasovanju je ob odhodu iz dvorane Vogrin potrdil, da je sledil sklepu stranke in tudi sam ni glasoval.

Uvodna ugibanja o „Pucku“ današnjega glasovanja

Pred glasovanjem je bilo predvidenih šest ur in pol razprave. A so se razprave nato vzdržali SDS-ovi un Virantovi poslanci, tako da so glasovanje izvedli po štirih urah. Vse do danes so sicer Jankoviću podporo napovedali v SD in DeSUS, ki imajo skupaj s Pozitivno Slovenijo 44 glasov. Potem, ko je bil Janković včeraj prepričan, da bo dobil potrebnih 46 glasov, pa so se začela ugibanja, kdo bi ta dva glasova lahko prispeval.

Kandidat za mandatarja Zoran Janković je v uvodu izredne seje predstavil programske zasnove vlade. Ob tem je poudaril, da Slovenija potrebuje verodostojno vlado in da jo potrebuje takoj. Poslance je pozval, naj programske zaveze v koalicijski pogodbi primerjajo s svojimi programi in ga podprejo, če se zaveze ujemajo z njihovim programom. "Potrebujemo vladno ekipo, ki bo sposobna takoj narediti premik na bolje. Državljanom moramo dokazati, da njihova pot na volišče ni bila zaman," pravi.

STALIŠČA VODIJ POSLANSKIH SKUPIN

"Danes smo soočeni s položajem, do katerega v demokratični družbi ne bi smelo priti," je opozoril poslanec SDS Jože Tanko. "Mandatarju ni uspelo oblikovati trdne koalicije, vendar vseeno ni vrnil mandata," je dejal. Vztrajanje pomeni promocijo politične korupcije na najvišji ravni, je prepričan. Kakšen vzor daje DZ s takim ravnanjem, če se ravno od državljanov pričakuje spoštovanje zakonov in etičnih norm, se sprašuje. Za SDS je tako ravnanje neodgovorno in ga zavračamo, je dejal Tanko.

Poslanska skupina SDS
Poslanska skupina SDS © Izidor Šček

V SD, kjer Jankovića podpirajo, so izpostavili šibko točko. To je pomanjkanje podpore. „Danes je največja odgovornost, da pridobi podporo, prav na Jankoviću,“ je dejal poslanec Janko Veber.

„Zavedamo se, da ne more biti koalicijske pogodbe po volji ene stranke,“ pa je dejal poslanec Liste Virant Rihard Braniselj. "Zato je na našo odločitev vplivalo vse povolilno dogajanje.Kot odgovorna stranka smo se odločili, da s pogajanji nadaljujemo," je poudaril. Nadaljeval je, da je po konstitutivni seji Janković spremenil taktiko. Pogodbo je Janković podal na treh straneh, prispevek Pozitivne Slovenije je bil izrazito skromen, je izpostavil in dodal, da je Pozitivna Slovenija nastopala predvsem kot mediator brez vsebine. "Ko se pogajaš s stranko, ki nima koncepta, se vprašaš, ali bo lahko takšna vlada sploh trdna. Tak pristop nas ni prepričal," je še dejal.

Gregor Virant
Gregor Virant © Izidor Šček

Predsednik DeSus Karl Erjavec je opomnil, da morajo biti politično modri in zreli, ker če ne se nam lahko zgodijo ponovne predčasne volitve. Janković mu je pred glasovanjem zagotovil, da bo glasov dovolj, ob tem Erjavec je poudaril, da morajo poslanci izboljšati kulturni dialog. „Na levi so tisti, ki skrbijo za socialo, na desni tisti, ki ustvarjajo gospodarske pogoje, zato morajo sodelovati, če želijo biti uspešni,“ je poudaril. Prepričan je, da bo Janković uspešen, glede na to kar je že storil v življenju. Zato mu v stranki zaupajo, da ima tista dva glasova, celo več. "Danes je za Slovenijo kar pomemben dan. Upam, da se bo dobro končalo," je še dejal Erjavec. Jankoviću je še dejal, da ima veliko poguma, da gre v ta postopek brez zadostne podpore.

Karel Erjavec (Desus)
Karel Erjavec (Desus) © Izidor Šček

„Glede ne izkušnje ugotavljamo, da se s predlaganim mandatarjem razhajamo v čisto osnovnih pogledih,“ je dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. Še bolj pomembna se mu zdijo razhajanja na konkretnih področjih, kot so davčne oaze, zadolževanje države. Poudarja, da mora vsaka stranka tako spoštovati svoje volivce in jih ne sme izigrati. Dejal je, da bodo vedno upoštevali voljo volivcev in podpore Jankoviću ne bodo dali. Če pa bo SLS v opoziciji, bo stranka prevzela del odgovornosti pri reševanju Slovenije.

Ljudmila Novak iz NSi je poudarila, da Jankoviću ne morejo očitati, da se ni trudil, a da vsaj v začetku ni poznal metod demokracije. „A njegovo kandidaturo so že na začetku spremljali dvomi v zakonitost in poštenost ravnanja,“ je poudarila Novakova. "Peščica ljudi brezsramno bogati, računi za delo so neplačani, zato podjetja propadajo," je izpostavila. "Povzročitelji so na prostosti ali celo nagrajeni z novimi funkcijami. Državljani želijo več pravna države in enakosti pred zakonom," je opomnila. Že na začetku so v Nsi dejali, da Jankovića ne bodo podprli, je pa Novakova dejala, da bodo, če bo Janković uspel, vedno spoštovali demokratično izraženo voljo.

Poslanska skupina NSi
Poslanska skupina NSi © Izidor Šček

„Pritiska glede glasovanja ni bilo in pogovori so bili korektni,“ je spet dejal Lázsló Göncz. Ponovil je, da manjšinska poslanca ne smeta biti jeziček na tehtnici, ker nista sestavni del ne koalicije ne opozicije. Če bi bil njun glas odločilen, to ne bi bilo dobro, niti demokratično niti moralno. Poudarjata, da želita stabilno koalicijo, ki bi jo podprli, če bi se zadeve ujemale z njihovimi idejami. Ne strinjata se torej z namigovanji, da je odgovornost za določitev mandatarja na plečih manjšinskih poslancev.

Vodja poslanske skupine Pozitivna Slovenija Jani Möderndorfer je dejal, da se bodo trudili, da uresničijo pričakovanja volivcev. Dodal je, da je Janković pri preteklem delu dokazal, da pri odločanju upošteva vse družbene skupine, tudi najbolj marginalizirane. "Mislim, da se vsi zavedamo, da je zdaj čas dragocena dobrina," je dejal.

"Predsednik republike, ki smo ga volili vsi državljani neposredno, je mandatarstvo za sestavo vlade podelil osebi, ki ne uživa le zaupanja prebivalcev glavnega mesta, temveč je s svojo volilno listo pridobil najvišjo podporo med volivci," je zapisala predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh Novak. ZDUS je zato poslance pozval, naj pri glasovanju upoštevajo ustavno obvezo, da glasujejo po svoji vesti, in ne po navodilih ali naročilu.

Bo zbral zadostno število glasov?
Bo zbral zadostno število glasov? © Izidor Šček

Sejo v DZ spremljajo Petra Gorše, Helena Šrklec, Alen Salihović in Izidor Šček
Sejo v DZ spremljajo Petra Gorše, Helena Šrklec, Alen Salihović in Izidor Šček © Izidor Šček

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media) Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media)

To noč se zate odpirajo sveta vrata Božjega srca

Sveti oče Frančišek je na sveti večer, med posebnim obredom odprl sveta vrata Jubileja 2025. V procesiji so zatem navzoči v atriju bazilike sv. Petra, stopili skozi sveta vrata v baziliko sv. ...

Jaslice (photo: Rok Mihevc) Jaslice (photo: Rok Mihevc)

Božične poslanice slovenskih škofov

Slovenski škofje so se v božičnih poslanicah navezali na sveto leto, ki je pred nami in je vsebinsko osredotočeno na upanje. Vabijo nas, da Boga, ki trka na vrata naših src, sprejmemo v svoje ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...