Stranke naj preidejo k dejanjem
Politika | 04.01.2012, 11:27
Na sedežu Liste Virant se je začel sestanek desnosredinskih strank, ki bi lahko pomenil tudi začetek pogajanj o desnosredinski koaliciji. Vendar pa so se sestanka udeležili le predsedniki Liste Virant, SLS in NSi Gregor Virant, Radovan Žerjav in Ljudmila Novak, ni pa na njem predsednikov SDS in DeSUS, Janeza Janše in Karla Erjavca. V SDS za pojasnila o Janševi neudeležbi niso dosegljivi. Prav tako ne Erjavec. Je pa izvršni odbor stranke DeSUS včeraj sklenil, da bo stranka pogajanja z mandatarjem začela šele, ko bo ta imenovan.
Prvak SDS Janez Janša je sicer konec decembra - potem ko so omenjene stranke po zapletih na konstitutivni seji DZ na mesto predsednika parlamenta izvolile Gregorja Viranta - dal pobudo za oblikovanje "koalicije razuma". Kot pa je pojasnil, bi ta prišla v poštev kot rezervni načrt v primeru, da predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću ne bi uspelo sestaviti vladne koalicije.
Na drugi strani se nadaljujejo usklajevanja stališč glede koalicijske pogodbe med Pozitivno Slovenijo Zorana Jankovića, SD in Listo Virant. Slednja se je namreč odločila, da se bo pogajala za vstop v vlado tako z Jankovićem kot z Janšo. Pobuda za vlado narodne enotnosti, ki so jo oblikovali skupaj z DeSUS in SLS, pa ni dobila dovolj podpore.
Predsednik republike Danilo Türk pa je danes v izjavi za javnost pozval "vse dejavnike na slovenskem političnem prizorišču", da ravnajo odgovorno in na podlagi izida volitev omogočijo čimprejšnje oblikovanje vlade. Kot ugotavlja, mineva mesec dni od predčasnih parlamentarnih volitev, razmere na slovenskem političnem prizorišču pa terjajo odločitve.
Kot je zapisal, smo državljanke in državljani ter vsi prebivalci Slovenije od predčasnih volitev pričakovali predvsem razbistritev politične situacije in odpravo blokad, ki so ohromile državo. "V predvolilni kampanji so predsedniki vseh strank govorili, da je potrebno v ospredje postaviti interese države, medsebojne razlike in zamere pa potisniti v ozadje. Zdaj je priložnost, da preidejo od besed k dogovorom," je zapisal predsednik republike. Govorjenje o vladi narodne enotnosti ali tehnični vladi, ki smo mu bili priča v preteklem tednu, ni pomagalo k hitremu oblikovanju vlade, kar pa je v tem trenutku slovenski nacionalni interes, je poudaril Türk. Predsednik republike zato poziva vse dejavnike na slovenskem političnem prizorišču, da omogočijo čimprejšnje oblikovanje vlade, ki bo sposobna sprejemati odločitve in jih v dogovoru s socialnimi partnerji tudi uresničevati.