Gregor Virant
Lista Virant, DeSUS in SLS uskladile pobudo o vladi narodne enotnosti
| 29.12.2011, 15:49
Državljanska lista Gregorja Viranta ter stranki DeSUS in SLS so uskladile pobudo za oblikovanje vlade narodne enotnosti z ustavno večino v državnem zboru. Pobudo so posredovale ostalim parlamentarnim strankam. Odgovor pričakujejo do torka, a zavedajo se, da je za takšno vlado malo verjetnosti.
Veljaki tako imenovanega novega trojčka, Gregor Virant, Karl Erjavec in Radovan Žerjav so pobudo uskladili po telefonu. To so potrdili v SLS-u, v DeSUS-a pa pravijo, da si želijo široko koalicijo z levo in desno usmerjenimi strankami, prav tako želijo za mandatarja tretjo osebo, ki ne bi bila ne z enega ne z drugega pola. Janko Jenko iz Virantove liste je medtem pojasnil, da so se za pobudo za oblikovanje vlade narodne enotnosti z ustavno večino odločili zato, ker so ugotovili, da je Slovenija zelo razdeljena, zato se jim je zdelo smiselno vložiti dodatni napor, ki bi morda imel za posledico vlado, ki bi bila to sposobna preseči. Ob tem je dodal, da je njegova stranka pred veliko odgovornostjo, saj odloča, kdo bo mandatar.
Glede pobude za vlado narodne enotnosti sicer niso bili soglasni na seji sveta Virantove liste. Proti je glasoval Marko Pavliha, saj bi morala stranka po njegovem najprej do konca izpeljati ena pogajanja, ne pa sredi teh iskati neke tretje možnosti. Prepričan je, tako je zapisal v svojem blogu, da so ljudje "vse bolj zbegani, zmedeni in jezni, saj imajo dovolj političnih igric, matematičnih mahinacij in permutacij". Po njegovem bi morala Virantova lista "kot deklarirana sredinska, sodelovalna in spravna stranka upoštevati demokratično abecedo". Kaj to pomeni? Za začetek nadaljevanje pogajanj z relativnim zmagovalcem na volitvah. Kot dodaja Pavliha, bi morali "poskušati uskladiti še nekaj preostalih odprtih programskih zadev, ki jih menda ni več veliko. Če to ne bo mogoče, se moramo začeti pogajati z gospodom Janezom Janšo oziroma SDS-om kot drugo uvrščenim na volitvah ter poskušati najti programski in kadrovski kompromis. Šele v primeru, ko bosta točki A in B izčrpani, lahko poskušamo oblikovati vlado narodne enotnosti, ki bi jo vodil široko sprejemljiv vrhunski strokovnjak." Pavliha še piše, da bi bilo za stranko najbolje, da se umakne v opozicijo, če nobena od navedenih možnosti ne bi uspela. Meni tudi, da strankarski interesi "ne bi smeli nikoli prevladati nad ljudstvom, osebno moralo, etiko in temeljnimi demokratičnimi vrednotami".
Predsednik liste, ki nosi njegovo ime, kljub temu išče podporo za možnost tretjega mandatarja. Koga ima v mislih, ni želel razkriti. V javnosti se je v zadnjih dneh pojavilo več mogočih imen, med njimi sta predsednik uprave Unicredit banke Slovenija France Arhar in finančnik, ki službuje v ameriški centralni banki, Egon Zakrajšek.
A sodeč po odzivih strank za vlado narodne enotnosti ne bo dovolj podpore. Neuradno ne v Pozitivni Sloveniji ne v SDS-u nad idejo niso navdušeni. Tako se bodo po vsej verjetnosti že prihodnji teden nadaljevali pogovori o oblikovanju vladne koalicije. Če za pobudo trojčka res ne bo ustreznega soglasja, bo Virantova lista nadaljevala pogajanja s prvakom Pozitivne Slovenije Zoranom Jankovićem in začela pogovore s predsednikom SDS-a Janezom Janšo. O koaliciji se bo stranka odločila do 15. januarja.
Predsednik države Danilo Türk ima za predlaganje kandidata za mandatarja 30 dni časa po ustanovni seji državnega zbora, ki je bila 21. decembra.