Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Peterle: Slovenija se 4. decembra ni odločila za spremembo

Slovenija | 28.12.2011, 14:41

Slovenija je 4. decembra volila proti spremembi in ni dala priložnosti novejšim političnim silam, zato imamo zdaj tudi velike težave, je v pogovoru za Radio Ognjišče aktualne razmere komentiral evropski poslanec ELS/NSi in predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle. Skrbi ga, da „toliko dni po volitvah nimamo tako rekoč niti obrisa koalicije, da relativni zmagovalec pogori na prvem preizkusu, to je nekaj posebnega. Mene to skrbi. To taktiziranje, ki ga vidim in ki se je odrazilo v tem, da so zbor prevzele tri manjše stranke, nobene od treh najmočnejših strank ni v vodstvu državnega zbora, četudi pravijo, da se lahko še vse spremeni, to je zanimiv podatek, ki kaže, da stranke zelo taktizirajo glede vlade.“

Pri nas nismo dokončali tranzicije v resnično demokratično družbo

Predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle je v začetku zadnje oddaje Evropska unija v živo spomnil na enotnost, ki je vladala v času nastajanja naše države. „Vesel sem tega, da smo v kritičnem trenutku razumeli priložnost, ki se je pokazala, in smo jo izkoristili s korajžo, vizijo, s podporo ljudi in pomagali k samostojni slovenski državnosti. To se je zgodilo tudi zato, ker smo bili enotni, ker se pri tako bistvenem v cilje v glavnih trenutkih nismo ločevali,“ je dejal Peterle, ki je kritičen, da 20 let pozneje nimamo dokončane tranzicije. „Pri nas, tako trdim, nismo dokončali tranzicije v resnično demokratično družbo in zdaj imamo stanje, ki si ga nisem želel in ga tudi nisem pričakoval,“ je povedal in stanje duha opisal, kot zelo slabo. „Ne samo, da se tuji kapital za Slovenijo ne zanima, ampak tudi naši podjetniki zapuščajo državo,“ je kritičen. Meni, da če bi slovenska pomlad vladala dlje, kot samo tretjino časa v samostojni Sloveniji, tovrstnih primerov ne bi bilo.

Slovenija se ni odločila za spremembo

„Rezultat 4. decembra je presenetil, ne samo mene, ampak tudi Evropsko unijo in Zahod,“ je izide volitev komentiral evropski poslanec Peterle. „Povsod drugod so na volitvah oblast, ki ni uspešno odgovarjala na izzive krize, zamenjali. Madžarska, Italija, Grčija, Španija, skratka povsod so šli v spremembe, pri nas pa smo pod novim imenom potrdili isto politično linijo. Nekje sem že zapisal, da smo se odločili za tršo varianto istega. Zgleda, da so ljudje nasedli reklami o novi stranki, ampak če pogledamo, kdo se je šel poklonit stranki, ki se imenuje Pozitivna Slovenija, začenši z gospodom Kučanom, potem vemo, da to ni novo, ampak je pravzaprav ena od najstarejših strank v Sloveniji. Ljudje so šli tudi za geslom, da potrebujemo menedžerja, vendar mislim, da potrebujemo politika, ki bo povezal sile. Že pri postavljanju vrha državnega zbora smo videli, da se gospod Janković ni izkazal, ne kot menedžer in ne kot politik, navsezadnje je ostal sam s svojo kandidatko za predsednico državnega zbora in ta predstava ni bila najboljša,“ opozarja Peterle. Prepričan je, da je Slovenija 4. decembra volila proti spremembi in ni dala priložnosti novejšim političnim silam, zaradi česar imamo zdaj tudi težave. „Ni videti obrisa nobene koalicije. Če bi imeli tako jasno sliko kot smo jo imeli pred 20 leti, ko je DEMOS nastopal s predvolilno koalicijo in je bilo jasno, kdo bo delal skupaj, če bo zmagal. Takrat postavljanje vlade ni bil velik politični problem, ker so bile stranke skupaj. Danes stranke nagovarjajo posamezni pretendenti za mandatarje, da bi se jim pridružili, kriza pa, imam vtis, bo postala hujša od tiste, ki smo ji bili priča pred 20. leti. Slovenija se ni odločila za spremembo in mislim, da so minuli tedni pokazali, da so oziroma smo pozabili, zakaj smo sploh šli na predčasne volitve. Morali bi se zavedati, tudi na volitvah, da je prišlo do predčasnih volitev zaradi neučinkovitosti Pahorjeve vlade. Ves čas trdim, da ne verjamem, da lahko ista linija, ki je pokazala toliko neučinkovitosti, ki je tako zadolžila Slovenijo in je razširila proračun, četudi z novim imenom, Slovenijo potegne iz te zadrege.“

Dejstvo, da danes nimamo koalicije, je zame dokaz, da stranke ne vedo, kaj je treba za Slovenijo narediti

Dogajanje na ustanovni seji je Peterleta presenetilo in tudi razočaralo. „To dogajanje, kakršnega ni bilo v preteklosti v slovenskem političnem prostoru, je pokazalo, da so šle vsaj nekatere stranke v to podjetje nepripravljene. Da toliko dni po volitvah nimamo tako rekoč niti obrisa koalicije, da relativni zmagovalec pogori na prvem preizkusu, to je nekaj posebnega. Mene to skrbi in to taktiziranje, ki ga vidim in ki se je odrazilo v tem, da so zbor prevzele tri manjše stranke, nobene od treh najmočnejših strank ni v vodstvu državnega zbora, četudi pravijo, da se lahko še vse spremeni, to je zanimiv podatek, ki kaže, da stranke zelo taktizirajo glede vlade,“ je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal Lojze Peterle. Prepričan je, da lahko gredo skupaj samo tiste politične stranke, ki vedo, kaj je potrebno storiti v Sloveniji. „Dejstvo, da danes nimamo koalicije, je zame dokaz za to, da stranke ne vedo, kaj je treba za Slovenijo narediti in to me zaskrbljuje,“ je dejal. Slovenija po njegovih besedah potrebuje vlado, ki bo učinkovita, trdna in korajžna ter bo imela pred seboj jasne cilje.

V drugem delu pogovora je Peterle odgovarjal tudi na vprašanja povezana z reševanjem evropske finančne krize. Prepričan je, da bo unija kljub temu, da je nekaj ukrepov že sprejela, morala na tem področju aktivno delati še naprej. „Vidimo, da evro zaenkrat pada, česar se v relaciji do dolarja veselijo izvozniki. Skratka tukaj je veliko nepredvidljivega. Težko se napoveduje, kaj vse se bo zgodilo. Vemo pa, da bo tudi solidarnost omejena, da če nam bo šlo bolj za nohte, ne moremo računati na visoko solidarnost. Mislim, da se bližamo zelo zahtevnemu letu.“

Prisluhnite pogovoru.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...