Gregor Virant
Gregor Virant - prvi predsednik DZ, ki ga ni podprla največja parlamentarna stranka
Slovenija | 21.12.2011, 18:37
Novi predsednik državnega zbora Gregor Virant je predsednik stranke Državljanska lista Gregorja Viranta. Je doktor pravnih znanosti, predavatelj na Fakulteti za upravo in nekdanji minister za javno upravo. Gre za prvega predsednika DZ doslej, ki ga ni podprla največja parlamentarna stranka.
Poslanke in poslanci so za novega predsednika DZ v tretjem poskusu izvolili Gregorja Viranta. Ta je po izvolitvi povedal, da je s funkcije pripravljen odstopiti, ko bo oblikovana vladna koalicija.
Poslancem se je najprej zahvalil za zaupanje in se zavezal, da bo na položaju predsednika DZ "prvi med enakimi" in predsednik vseh.
Prepričan je, da je bila njegova kandidatura za predsednika nujno potrebna zaradi blokade, do katere je prišlo danes. "Razumite jo kot gesto za deblokado," je dejal in dodal, da je bilo konstituiranje DZ nujno potrebno. Prva naloga je namreč pred parlamentom že v naslednjih dneh, ko bo treba sprejemati interventni zakon, še prej pa doseči soglasje s sindikati in strankami.
Napovedal je, da bo položaj predsednika DZ opravljal le do oblikovanja koalicije, z dnem, ko bo sklenjena koalicijska pogodba, pa je pripravljen odstopiti in prepustiti mesto tistemu, "ki mu bo koalicijska pogodba to namenila". Ta funkcija je namreč pomembna v strukturi oblasti, zato jo je treba nujno omeniti v koalicijski pogodbi, je prepričan.
Virant je sicer na tajnem glasovanju prejel 52 glasov, njegova protikandidatka Maša Kociper (Pozitivna Slovenija) pa 38. Pred glasovanjem so podporo Virantu napovedali v Listi Virant, SDS, SLS, DeSUS in NSi, Maši Kociper pa v Pozitivni Sloveniji in SD.
Ustavna seja DZ se sicer nadaljuje. Na dnevnem redu imajo še volitve podpredsednikov DZ, a za zdaj za te funkcije še ni nobenega predloga. Novoizvoljeni predsednik Virant je zato sejo prekinil, da poslanske skupine lahko pripravijo predloge.
Kdo je Gregor Virant?
Gregor Virant se je rodil 4. decembra 1969 v Ljubljani. Od leta 1995 do 1999 je bil svetovalec ustavnega sodišča in svojo poklicno pot nadaljeval kot član Republiške volilne komisije.
Leta 2000 je bil imenovan na funkcijo državnega sekretarja za javno upravo. Od leta 2003 do 2008 je bil član uradniškega sveta, najprej kot predstavnik strokovne javnosti na predlog predsednika republike, nato kot član, imenovan s strani vlade.
Decembra 2004 je bil imenovan za ministra za javno upravo v času, ko je vlado vodil Janez Janša. Eden njegovih največjih projektov je bila reforma plačnega sistema v javnem sektorju, ki pa zaradi kriznih razmer še vedno ni povsem uresničena.
Virant sicer nikoli ni bil član SDS, bil pa je predsednik odbora za javno upravo pri strokovnem svetu SDS ter tudi kandidat stranke na volitvah leta 2004. Od decembra 2008 do letos je bil tudi predsednik Zbora za republiko.
Letos je najprej napovedal kandidaturo na volitvah s svojo listo, nato pa tudi ustanovitev stranke z imenom Državljanska lista Gregorja Viranta.
Bil je tudi soustanovitelj t.i. skupine resetatorjev, ki so dobili ime po tem, da so pozvali k resetiranju Slovenije ter k predčasnim volitvam. Del te skupine z Virantom tudi sodeluje v stranki oziroma mu je pomagal pripravljati volilni program.
Virant je poročen, med svojimi hobiji pa navaja glasbo, oziroma igranje kitare.