Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

V Romuniji srečanje škofov grškokatoliške Cerkve

Svet

Škofje grškokatoliške Cerkve se bodo danes sestali v Oradeji v Romuniji. Namen srečanja je razprava o novi evangelizaciji in priprava skupnega programa, so poročali v slovenski oddaji Radia Vatikan.

Evropski škofje se namreč zavedajo, da lahko katoliške Cerkve vzhodnega obreda bistveno prispevajo k škofovski sinodi o novi evangelizaciji, ki bo prihodnje leto potekala v Vatikanu. Tako je zatrdil predsednik Romunske škofovske konference Lucian Murasan in dodal, da srečanje v Oradeji ni pomembno le z vidika priprav, ampak tudi zato, ker gre za priložnost pristopa k določenim vprašanjem, ki so povezana z oznanjevanjem evangelija vzhodnih Cerkva. Te so se namreč v zadnjih dvajsetih letih, odkar so padli totalitarni režimi, morale soočiti z naglo spreminjajočo se družbo, v kateri so sekularizem, emigracija in relativizem spremenili vzorce in načine cerkvene pripadnosti in verske prakse ter tudi oznanjevanje evangelija.

Grškokatoliške Cerkve po Murasanovih besedah zato morajo skupaj najti rešitve, ki so primerne za sedanje družbeno-kulturno okolje. Treba je upoštevati, da mnogi verniki živijo v skupnostih, ki se nahajajo zunaj cerkvenega teritorija. Tudi tem je treba pomagati, da se bodo srečevali s Kristusom tam, kjer živijo in delajo. Grškokatoliški škofje bodo na srečanju prisluhnili temam, ki so povezane s katoliško Cerkvijo grškega obreda in njeno vlogo v novi evangelizaciji, govora bo o cerkvenih gibanjih v Vzhodni Evropi, med govorniki pa bo tudi p. Marko Rupnik, ki bo govoril o bizantinski sakralni umetnosti in novi evangelizaciji.

Svet, Cerkev po svetu
Duhovniki novomeške škofije (photo: Vir: spletna stran Škofije Novo mesto) Duhovniki novomeške škofije (photo: Vir: spletna stran Škofije Novo mesto)

Morski zrak prečistil vizijo novomeških duhovnikov

Duhovniki novomeške škofije so se skupaj s škofom Andrejem Sajetom v nedeljo zvečer zbrali v Strunjanu, kjer so že tradicionalno potekali duhovniški dnevi. Letos pod geslom »Biti misijonarska Cerkev«.

Marko Ivan Rupnik (photo: ARO) Marko Ivan Rupnik (photo: ARO)

Kaj je Leon XIV. povedal o Rupniku?

Papež Leon XIV. je včeraj preživel v Castelgandolfu. Ko ga je ob 20.30 zapuščal, je pozdravil ljudi na ulici in se kot običajno ustavil tudi pred mikrofoni in kamerami.

Avdio player - naslovnica