Pevke Trstenke iz Podlehnika
Pesem iz srca zapeta, naj ne bo nikdar izpeta
Slovenija | 17.09.2011, 18:00
Večglasje, razpotegnjeno in rubato vokalno podajanje, kjer pesmi »tečejo« počasi in zvenijo s polnim in z odprtim glasom, so značilnosti haloškega petja pevk Trstenk iz Podlehnika. Ob 10-letnici delovanja so pripravile srečanje in nanj povabile pevce in godce iz Štajerske in z Dolenjske. Odlomke s prireditve je prinesla oddaja iz cikla Pevci zapojte, godci zagod'te.
Pevke Trstenke so za svoje delo prejele priznanje Sveta Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, Območne izpostave Ptuj. Podeljujejo ga posameznikom, skupinam in društvom za pomembne ali izjemne dosežke ustvarjalnega in poustvarjalnega dela na področju ljubiteljske kulture. V obrazložitvi so med drugim povedali, da so pevke Trstenke ljudsko pesem kot kulturno dediščino iztrgale iz pozabe, jo ponudile svojim sokrajanom, ki so jo sprejeli, kar ob njihovih koncertih priča vedno polna dvorana. Njihova pevska posebnost je obuditev petja »na tretko«, ljudskega štiriglasja, ki je v Podlehniku zašlo v pozabo po letu 1960. Čeprav delujejo šele deseto leto, je za njimi veliko število nastopov. Udeležujejo se številnih srečanj pevcev in godcev po Sloveniji, redno se predstavljajo na srečanjih pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. Tam so bile osemkrat izbrane na regijsko srečanje in štirikrat na državno. Kot demonstracijska skupina so večkrat nastopile tudi na različnih seminarjih. Pevke Trstenke, ki s ponosom prenašajo pesem svojih prednikov, so nekaj vsebinsko bogatega gradiva zapisale v pesmarici in ga zvočno dokumentirale na treh zgoščenkah.
In kdo so pevke Trstenke? Marica Junger, Micika Jus, Tinka Merc, Kristina Habjanič, Anica Lozinšek, Danica Jelen, Olga Šega, Jožica Trafela, Angela Krajnc, Helena Gabrovec, Milka Jelen in Lojzka Merc.
Na prireditvi ob okroglem jubileju delovanja pevk Trstenk so nastopili še pevci Kopači in Jablovške pevke iz Podlehnika, pevke Društva upokojencev Hajdina, pevci Folklornega društva Pobrežje, mladi pevci Folklorne skupine Lancova vas, pevci Kulturno turističnega društva Selce, pevke Prosvetnega društva Ruda Severja iz Gorišnice, pevke iz Rogatca, pevke iz Osluševcev, pevci Zarja iz Račne in Čušperka, godci Društva upokojencev Velika Nedelja in godci Veseli prijatelji iz Majšperka.