Papež z britanskim veleposlanikom tudi o poletnih nemirih
Svet | 10.09.2011, 13:28
Benedikt XVI. je v petek sprejel poverilno pismo Nigela Bakerja, novega veleposlanika Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske pri Svetem sedežu. Papež se je v nagovoru med drugim dotaknil nemirov, ki so to poletje izbruhnili v nekaterih britanskih mestih, ter vse, ki se zatekajo k nasilju, pozval, naj pustijo zamere ob strani in si raje prizadevajo za dialog s svojimi sosedi, da bi tako prišlo do miru in blaginje celotne skupnosti.
V povezavi z nemiri je spregovoril tudi o nameri britanske vlade, da želi uveljaviti zakone, utemeljene na trajnih vrednotah, kot je to zatrdil sam veleposlanik Baker. „Ko zakoni ne predpostavljajo ali ne pospešujejo objektivnih vrednot, proizvajajo moralni relativizem, ki namesto da bi vodil v svobodno, pošteno, pravično in sočutno družbo, povzroča frustracije, obup, sebičnost in omalovaževanje življenja in svobode drugih,“ je zatrdil papež. Zakonodajalci morajo torej iskati načine za vzdrževanje kvalitetnega izobraževanja, povečevati družbene priložnosti in gospodarsko mobilnost, spodbujati dolgoročno zaposlovanje in širiti blagostanje mnogo bolj pošteno in v širši družbi. „Aktivno pospeševanje temeljnih vrednot zdrave družbe preko zaščite življenja in družin, zdrave moralne vzgoje mladih in bratskega odnosa do revnih in šibkih bo zagotovo pomagalo graditi pozitivni občutek dolžnosti, da se poskrbi tako za prijatelje kot tujce v lokalni skupnosti,“ je dejal Benedikt XVI. Pri tem je zagotovil pripravljenost katoliške Cerkve, da prispeva k občemu dobremu v skladu s svojimi načeli in v luči krščanskega pogleda na človekove pravice in njegovo dostojanstvo.
Papež je govoril tudi o trajnostnem razvoju najrevnejših držav, kar ostaja pomemben cilj, saj so ljudje v državah v razvoju naši bratje in sestre, enaki nam v dostojanstvu in vredni našega spoštovanja, zato bi si vedno morali prizadevati izboljšati njihova življenja in gospodarski položaj. Po papeževih besedah razvoj prav tako koristi državam darovalkam, ne le z ustvarjanjem novih gospodarskih trgov, ampak tudi zaradi gojenja vzajemnega spoštovanja, solidarnosti in miru. Pospeševanje razvojnih modelov, ki upoštevajo sodobna znanja o varčevanju z naravnimi viri, bo prav tako prispevalo k boljši zaščiti okolja v državah v razvoju.
Benedikt XVI. je med drugim še spomnil na svoj lanskoletni obisk Združenega kraljestva ter se zahvalil britanskemu narodu za toplo dobrodošlico. Omenil je tudi nekaj skupnih področij, za katera si prizadevata tako Sveti sedež kot Velika Britanija. Gre za mir med državami, celostni razvoj narodov po vsem svetu, predvsem najrevnejših in najšibkejših, ter širjenje človekovih pravic, predvsem preko vladavine prava in poštenega vodenja držav.