Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Gregor Kunej in Nataša Ličen (foto: ARO)
Gregor Kunej in Nataša Ličen

V ljudeh je kvas preračunljivosti

Slovenija | 03.08.2011, 21:30

V poletnih „Radijskih katehezah“ z Gregorjem Kunejem razmišljamo ob evangeljskih odlomkih, ki jih beremo pri nedeljskih sv. mašah. V prvi avgustovski večerni oddaji z naslovom „Bodite pogumni! Jaz sem. Ne bojte se“ smo premišljevali o strahovih, negotovostih in naši omahujoči veri. Črpali smo iz evangelijev 18. in 19. nedelje med letom. Strah dobi velike oči, ko začnemo dvomiti in izgubljati zaupanje.

Božja beseda je zavetje

V pogovoru Gregor Kunej vedno znova vabi k rednemu branju Svetega pisma. Knjiga vseh knjig je kot zemlja, iz katere s svojimi koreninami, premišljevanji, molitvami, pogovori črpamo, da potem lahko vsak trenutek svojega življenja obrodimo sadove evangeljskih drž, predvsem pa načel resnice, pravičnosti, ljubezni in sobivanja z drugimi. Preveč se danes ljudje zanašamo na svoj jaz. Kje je Bog? Beseda, ki jo preberem v meni sproži val vsega tistega kar živim. Bog hoče z Besedo vstopiti v življenje, v to kar živim, v to kar se v meni dogaja. Z Besedo me odrešuje.

Umik ni beg, ampak je prostor hranjenja

Večkrat se v pogovorih z Gregorjem Kunejem pogovarjamo kako nujen je umik, odmik od vsakdanjega. Duhovne vaje v poletnem času so koristne, ne spodbujajo egoističnega bega od vseh in od vsega. Prav nasprotno. Govorimo o poživljajočem umiku k Bogu, da se v njem nahranimo in z tega ljubečega odnosa z Bogom krepimo življenjsko povezanost z drugimi. V ljudeh je kvas preračunljivosti. V tem tiči tudi strah. Se znamo prepustiti? Zaupati? Sprejeti malo? Za svoj obstoj življenje resnično potrebuje zelo malo.

Včasih potrebujemo močno spodbudo

Vsak dan se znajdemo v razmerah, ko se počutimo dobro in bi kar ostali v takšnem razpoloženju. Vendar je treba naprej. Ne moremo kar obstati v čustvih ugodja, lepega notranjega doživljanja, v prijetnih spominih na določen dogodek, ampak se je treba vrniti v konkretno življenje. Pomembno je, da drug drugemu odpiramo življenjske trenutke, se hranimo, spodbujamo. Samo tako se duhovno vzpenjamo ali poglabljamo. Če se predajamo svojim strahovom se začnemo utapljati. Soočimo se z bojaznimi in jih vzemimo kot priložnost in izziv za duhovno rast.

Nezahtevno duhovno razmišljanje z Gregorjem Kunejem tudi v avgustovskih katehezah. Vabljeni k poslušanju posnetka pogovora in pa nove oddaje čez teden dni, 10.avgusta ob 20.30.

Prisluhnite oddaji.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...