Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
dr. Mihael Gajster (foto: Izidor Šček)
dr. Mihael Gajster

Iskali smo naravni izvor omega 3

| 09.04.2011, 19:17

Dr. Mihael Gajster, direktor Emona razvojnega centra za prehrano, ki smo ga gostili v sobotni oddaji „Naš gost“ je prepričan, da je treba z osnovno človeško prehrano zagotoviti vse pomembne esencialne komponente, ki jih potrebuje naše telo. Po njegovem mnenju je to edina prava pot, ljudje pa se moramo zavedati, da veliko bolezni izhaja iz nepravilne prehrane, pa naj bo to pri živalih pa tudi pri človeku.

Pomembno je razmerje med omega 3 in omega 6 nenasičenimi maščobnimi kislinami

V prehrani sodobnega človeka je prisotnih premalo omega 3 maščobnih kislin. Druga težava pa je neugodno razmerje med zaužitimi omega 3 in omega 6 maščobnimi kislinami. „Na žalost, v današnji človeški prehrani se dogaja, da je v obroku, ki ga zaužijemo, to razmerje 20:1 v škodo omega 3 kislin. Pravilno razmerje pa bi se smelo gibati med vrednostima 2:1 do 8:1.

Iskali smo naravni izvor omega 3 maščobnih kislin. In smo ga našli!

Jajca so bila prvo živilo na slovenskem, ki so bila v okviru raziskovalnih projektov na popolnoma naraven način, torej s spremenjeno prehrano živali, obogatena z omega 3 maščobnimi kislinami. Sledile so raziskave za prirejo tako obogatenega mleka, ki so tudi zaključene, uspešno je končan tudi projekt Pivški piščanec z omega 3, zaključuje pa se tudi projekt prireje prašičjega mesa, naravno obogatenega z omega 3. Vsem projektom je skupna osnova. Živalim v krmo dodajajo posebej toplotno obdelano laneno seme, ki je odličen naravni vir omega 3 maščobnih kislin.

Funkcionalna živila

Dr. Mihael Gajster je prepričan, da se Slovenci premalo zavedamo pomena funkcionalnih živil. Na vprašanje, kaj sploh so funkcionalna živila pa odgovarja: „To so živila, ki imajo pozitiven učinek na ciljano funkcijo v človeškem organizmu, kar v praksi pomeni, da naprimer zmanjšujejo tveganje za nastanek kakšne od bolezni. Področje raziskovanje funkcionalne hrane je zelo široko in pred nami je še veliko razvojno raziskovalnega dela.

Vedno so me zanimale razvojne raziskave

Temeljne raziskave so nujno potrebne in so osnova za razvojne raziskave. „Mene so vedno zanimale razvojne raziskave,“ pravi dr. Mihael Gajster. „To so raziskave, ki jih bom lahko prenesel v življenje in bodo imele uporabno vrednost in torej ne bodo obležale v predalu. Razvojne raziskave ne morejo potekati imaginarno, ne morejo potekati kabinetno, ampak potekajo na ta način, da vključujejo primarno proizvodnjo, da vključujejo predelovalno industrijo in nenazadnje tudi trgovino in potrošnika.

Vabljeni da prisluhnete celotnemu pogovoru!

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...