Kovanec v posmeh dvajseti obletnici samostojne Slovenije
Slovenija | 22.03.2011, 13:27
V dvajsetem letu slovenske samostojnosti je v obtok prišel kovanec za 2 evra, na katerem je upodobljen partizanski komandant Franc Rozman-Stane. Ob njem stoji tudi peterokraka zvezda, simbol partizanstva in komunističnega režima. Gre za spominski kovanec ob 100 letnici njegovega rojstva. Kot tak je tudi zakonito plačilno sredstvo. Po navedbah ministrstva za finance, so se za ta korak odločili, ker je po njihovem mnenju komandant Stane eden najsvetlejših likov iz časov NOB-ja. Kot ta kje bil po njihovih navedbah izraz idej in upanja slovenskega naroda med narodnoosvobodilnim bojem. Za komentar smo povprašali zgodovinarja, profesorja Staneta Grando in novinarja Jožeta Možino.
Članice Evropske unije lahko izdajo samo en spominski kovanec na leto. Da se je kovanec s podobo komandanta Franca Rozmana-Staneta pojavil ravno v letu dvajsete obletnice samostojne Slovenije najbrž ni naključje. S tem se strinjata oba naša sogovornika.
Profesor Granda namreč ocenjuje, da ima sedanja vlada jasen ideološki koncept in profil, ki ga neprestano uresničuje. Ob tem pa gre po njegovem mnenju tudi za ponarejanje zgodovine. „Kakor koli že gledamo na Franca Rozmana – Staneta, moramo vedeti, da ni bil nikakršen nacionalist, ampak internacionalist. Bil je tudi španski borec in je šel zaradi internacionalizma se boriti v Španijo. On nima nobene ne posredne ne neposredne zveze s slovensko osamosvojitvijo. Gre za ponarejanje zgodovine.“
S tem se strinja tudi Možina, ki je s citatom iz pisma Edvarda Kardelja, ki ga je pisal Zdenki Kidrič, orisal zločine druge grupe odredov, ki ji je poveljeval ravno Franc Rozman-Stane. „Včasih so preveč likvidirali. Tako je na primer druga grupa likvidirala mesečno na majhnem dosegu več kot šestdeset oseb. Zgodile so se še hujše reči, o katerih pismeno ne bom govoril.“ Možina je prepričan, da je vrhunec vsega odlikovanje nekdaj prvega moža Udbe Tomaža Ertla. „Mislim, da so poudarki, v katero smer želi sedanja oblast vrednotiti zgodovino podana že lansko leto. Vrhunec so ta prizadevanja dosegla z odlikovanjem tovarišu Ertlu. Tu gre samo za neko nadaljevanje.“
Granda ocenjuje, da je v času dvajsete obletnice samostojne Slovenije žalostno, da prihaja do izdaje takšnega kovanca, kjer sta upodobljena partizanski komandant in pa simbol komunističnega režima – peterokraka zvezda. „Gre za prizadevanja, da bi prikazali, da so se oni že ves čas prizadevali za slovensko osamosvojitev, kar pa je še ena zgodovinska laž.“ Ob tem meni, da gre tudi za omalovaževanje slovenske osamosvojitve. „Gre za omalovaževanje slovenske osamosvojitve. Vidimo, da jim to nič pomeni. Gre za žalitev vseh, ki so si za slovensko osamosvojitev prizadevali in gre za žalitev vseh, ki so za slovensko osamosvojitev dali svoje življenje.“
Odzvali so se tudi v Mladi Sloveniji – podmladku NSi. Nad omenjenim dvoevrskim kovancem s podobo komandanta Franca Rozmana – Staneta so ogorčeni. Kot so zapisali, gre za upodobitev človeka, ki je pustil velik krvni madež nad slovensko polpreteklo zgodovino. Gre za vojnega zločinca, pišejo v Msi. Prepirčani so, da takšna dejanja Slovenijo postavljajo v slabo luč tudi v tujini. Ob tem opozarjajo, da bi si slovenski narod v letošnjem letu nedvomno bolj zaslužil spominske kovance na temo dvajsete obletnice osamosvojitve Slovenije, saj ta združuje in ne razdvaja.