Radio Ognjišče
Nataša LičenNataša Ličen
Aleš KarbaAleš Karba
Tanja DominkoTanja Dominko
Minister Boštjan Žekš (foto: Matjaž Merljak)
Minister Boštjan Žekš

Slovenci v Črni gori imajo svoje društvo

Matjaž Merljak

Predstojnik Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, minister dr. Boštjan Žekš, je bil od 22. do 24. februarja v Črni gori. Srečal se je s slovensko skupnostjo in obiskal novonastalo slovensko društvo.

Kot je za STA povedal minister, gre predvsem za spoznavni obisk, s katerim jim želi izraziti priznanje ob tem pomembnem koraku in jim zagotoviti vso pomoč Slovenije. V Črni gori živi po besedah ministra kakih 500 Slovencev, ki so razkropljeni po vsej državi in nimajo praktično nobenih stikov med seboj. Poglavitni namen novega Slovenskega društva Vida Matjan je zato predvsem v tem, da te Slovence poveže med sabo in okrepi njihov občutek slovenstva. Ponedeljkov Slovenski večer v Podgorici je bil po besedah ministra "prvi korak v pravo smer".

Poleg povezovalne vloge je minister kot glavni izziv, s katerim se mora društvo spopasti, navedel poučevanje slovenskega jezika v Črni gori. 

Prav potreba po ustanovitvi lektorata za slovenski jezik na Univerzi Črne gore je bila tudi ena od tem ministrovega obiska v Črni gori, o kateri se je med drugim pogovarjal s tamkajšnjim zunanjim ministrom Milanom Roćenom. Na programu je imel še srečanje s predstavniki organizacij, ki v Črni gori skrbijo za manjšine in diasporo, obisk na črnogorski akademiji znanosti in umetnosti ter udeležbo na predavanju profesorja Vladimirja Osolnika z ljubljanske Filozofske fakultete.

VIDEOTEKA

  • Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC) Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC)

    Nejc Krevs: Nakazujeta se le dve možnosti ...

    Z Bližnjega vzhoda znova prihajajo slabe novice. Kljub pogajanjem za dosego sporazuma med ZDA in Iranom v švicarskem letovišču Bürgenstock pri Luzernu, je Teheran znova zaprl Hormuško ožino, ki ...

    Avdio player - naslovnica