Dr. Jože Podgoršek | (foto: Marjan Papež)
Dr. Podgoršek: »Ukinjamo domače kmetije in na trgu delamo prostor za tuje rejce...«
Kmetijstvo | 25.04.2025, 14:13 Robert Božič
Potem ko je vlada v četrtek sprejela novelo Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali, ki med drugim uvaja prepoved reje kokoši nesnic v baterijski reji, so se kritično odzvali rejci kokoši in kmečke stanovske organizacije.
Slednje obžalujejo, da Slovenija rejo kokoši nesnic v obogatenih kletkah ukinja prej, kot bo ukinjena v EU: »Zaradi tega zakona ne bo niti eni kokoši nesnici nič bolje, kajti zaradi prepovedi baterijske reje bodo te reje povečevali v sosednih državah... Dejansko na ta način odpiramo trg za kmetije sosednih držav, naše kmetije pa zapiramo,« svari dr. Jože Podgoršek, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.
Zahteva po ukinitvi kletk, brez da bi bila hkrati predvidena tudi prepoved prodaje tako pridelanih jajc, namreč pomeni ukinjanje domačih kmetij in uvoz jajc pridelanih v baterijski reji iz sosednjih držav, so prepričani na KGZS.
Besedilo zakona, ki je bilo včeraj sprejeto na vladi in poslano v Državni zbor, na njihovi spletni strani še vedno ni dostopno javnosti (25. 4. 2025 ob 14.00 )
Rejci kokoši nesnic v obogatenih kletkah, ki so v EU dovoljen način reje, še dodajajo, da so kmetijsko ministrstvo že v minulih mesecih zelo dobro seznanili s trenutnim stanjem, očitno pa njihovi predlogi v noveli zakona niso upoštevani.
V KGZS pa še opozarjajo: »Nam se zdi takšen način sprejemanja zakonodaje praktično konec demokracije. Resno se sprašujemo, zakaj je bil zakon objavljen na E-demokraciji, zakaj smo dajali pripombe, zakaj smo bili pozvani, k podajanju pripomb na ta zakon, če na koncu gre novela zakona v proceduro, brez kakršnega koli obveščanja deležnikov o tem,« opozarja dr. Jože Podgoršek.
Po mnenju kmečkih stanovskih organizacij gre za uvajanje sprememb v škodo kmetov in kmetijstva ter vseh prebivalcev Slovenije. Zato Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije zahteva transparentnost in enakovredno obravnavo, saj so proti sprejemanju enostranskih odločitev mimo tistih, ki jih zakon neposredno zadeva.