Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Je ekumenizem prekletstvo ali blagoslov? Gre le za enega od projektov v sklopu gradnje Babilonskega stolpa, družbe znotraj katere bo katoliška cerkev le še medla ostalina preteklosti? Prepričan sem, da je Roger s taizejskimi srečanji işkreno želel zdraviti rane na Kristusovem telesu, torej združiti sprte kristjane.
V župnijski cerkvi sv. Lucije v Dražgošah so imeli včeraj sveto mašo za pobite v dražgoški tragediji v začetku leta 1942. Na svojevrsten spravni dan so se tokrat pripavljali z devetdnevnico s prošnjo Gospodu, naj spodbudi odgovorne, da bi pobitim vaščanom omogočili dostojen krščanski grob z imenom in priimkom. Njihov grob na župnijskem pokopališču so leta 1976 izpraznili in posmrtne ostanke shranili v kostnico pri spomeniku Cankarjevemu bataljonu.
V mesecu verskega tiska oziroma katoliških medijev smo v oddajo »Pogovor o« povabili urednike, ki na novo stopajo ali so stopili v te vode. To so Mateja Rihter s koroške Nedelje, Boštjan Debevec z Družine in Tadej Sadar z Radia Ognjišče. Spregovorili so o medijih, ki jih vodijo kot odgovorni uredniki, o njihovem temeljnem poslanstvu, mestu v Cerkvi in družbi, o njihovi prisotnosti na spletu in družbenih omrežnjih ... Verodostojnost in kakovost sta za vse tri na prvem mestu; tu so še resnicoljubnost, iskrenost, zvestoba Kristusu, širina, odprtost za tiste, ki v drugih medijih nimajo mesta ...
Danes teden, 19. januarja, bo minilo 150 let od smrti častitljivega božjega služabnika škofa Friderika Ireneja Baraga. Osrednji dogodek ob tem jubileju bo jutri v Trebnjem, kjer je Baraga odraščal. Ob 10. uri bo v župnijski cerkvi somaševanje škofov in duhovnikov. Maši, pri kateri bodo sodelovali koledniki novomeške škofije, bo sledi posebna akademija, posvečena tebanjskemu rojaku, za katerega pričakujemo, da ga bomo lahko kmalu častili na oltarju.
Vedno znova se sprašujem, zakaj v Sloveniji ljudje odklopijo možgane in trdijo, kar nasprotuje logiki. Že pred 30 leti sem se čudil, da je sicer pameten in trezen sogovornik v razpravi, v katero sva se zapletla, bil sposoben na vse posamezne trditve pritrditi, torej jih je imel za resnične, a povzetka, sklepa nikakor ni mogel sprejeti. Kakor, da bi imeli vgrajeno varovalko zoper logiko, kjer vedno drži: »Če je A resnična trditev in B resnična trditev, je torej tudi C resnična trditev.« Saj veste v smislu: »Janez je koklja. Koklja je rumena. Janez je rumen…«