Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Potem ko bodo 8. decembra umeščeni novi kardinali, ki jih je papež imenoval v nedeljo, bo kardinalski zbor štel 141 kardinalov volivcev. Meja je sicer pri 120, vendar bo prihodnje leto 13 kardinalov izgubilo volilno pravico v primeru konklava, saj bodo dopolnili 80 let starosti.
Papež Frančišek je včeraj po koncu 46. apostolskega potovanja, ki ga je vodilo v Luksemburg in Belgijo, na letalu odgovarjal na vprašanja novinarjev. Med drugim je komentiral bombardiranje v Libanonu, spolne zlorabe in splav. Pogovarjali pa smo se tudi z duhovnim voditeljem Slovencev v Beneluksu, dr. Zvonetom Štrubljem. Izrazil je veselje, da se je včerajšnje svete maše v Bruslju udeležilo tudi veliko članov tamkajšnje slovenske skupnosti, nekaj jih je sodelovalo tudi v pripravi na papežev obisk.
Papež Frančišek, ki je že sinoči iz Luksemburga prispel v Belgijo, bo do nedelje preživel v Bruslju in približno 25 kilometrov oddaljenem kraju Louven. Tam ima sedež ena najstarejših katoliških univerz v Evropi, ki bo prihodnje leto praznovala 600-letnico ustanovitve. Sveti oče je imel sicer prvo srečanje danes v kraljevi palači, kjer sta ga sprejela kraj Filip in kraljica Matilda. Sestal se je tudi z belgijskim premierjem, nato pa nagovoril predstavnike oblasti. Pozval je k miru, obsodil prisilne posvojitve in spolne zlorabe. Po poročanju medijev naj bi se srečal tudi s približno 15 žrtvami zlorab, vendar podrobnosti še niso znane.
Papež Frančišek nadaljuje 46.mednarodno potovanje nadaljuje. V Bruslju se bo danes srečal s predstavniki oblasti. Popoldne se bo na katoliški univerzi v Leuvnu, ki je približno 25 kilometrov oddaljena od belgijske prestolnice, srečal z univerzitetnimi profesorji. Sveti oče je v Belgijo prispel že včeraj popoldne, po srečanju z verniki v luksemburški katedrali.
Zdravstveni delavci so se ob godu svojih zavetnikov svetih Kozme in Damijana sinoči zbrali pri sveti maši v cerkvi sv. Petra v Ljubljani. Škof Anton Jamnik jih je v pridigi pozval, naj nikoli ne pozabijo, da je za zdravstveno kartoteko in izvidi vedno oseba ter da pogosto lahko njihov izraz nežnosti, nasmeh in beseda upanja pomagajo bolj kot zdravila. »Ne dopustite, da bi tehnika in instrumentalizacija zamenjali človeški stik«, je dejal. Poudaril je, da so pridobitve znanosti dragocene, če se ne oddaljijo od etičnih korenin, in da je vsako življenje sveto: ni eno bolj sveto od drugega.